Výzvu k úklidu zaslal ústecký magistrát majiteli předlického pozemku s garážovým dvorem na rozhraní ulic Na Nivách a Sklářská.

A ke zjednání nápravy vyzval také vlastníky garáží, kteří v nich místo aut mají nepořádek.

Vedoucí odboru životního prostředí Jan Zadražil potvrdil, že úklid by měl být hotov do konce příštího měsíce.

Magistrát tak zareagoval na lednovou stížnost Vladimíra Procházky v Ústeckém deníku.

Muž zdědil jednu ze zdejších garáží po rodičích a rád by ji užíval, ale zatím se k ní přes množství odpadu vršícího se po celém garážovém dvoře ani nedostane.

Pořád stejné

„Situace je pořád stejná jako dřív, nebo ještě horší. Když jsem se tam byl podívat před pár dny, tak jsem nabyl dojmu, že tam přibyla ještě nějaká stará lednička i další věci. Magistrát po mně chce za garáž zvýšenou daň z nemovitosti 480 korun, ale o to, abych mohl se svým majetkem také nakládat, už se nepostaral,“ zlobí se muž.

Ze zakládání černých skládek tady podezřívá obyvatele sousední ubytovny, kterou obývají hlavně Romové.

Koordinátor skupiny Akčního centra Předlice Jaroslav Kouba ujistil, že zajištění úklidu v předmětném garážovém dvoře považuje město za důležitý, ale po formální a administrativní stránce poměrně náročný úkol.

„Nejen vlastní dvůr, ale i některé garáže jsou sice plny odpadků, ale jedná se o pozemek a objekty nikoli v městském, ale soukromém vlastnictví různých fyzických osob,“ uvedl.

Odbor životního prostředí ve spolupráci s Krajskou hygienickou stanicí provedl po prvním upozornění od obyvatel na vznikající problém místní šetření.

„Jeho výsledkem ovšem bylo konstatování, že v té době lidské zdraví ohroženo nebylo. Vzhledem k průběhu zimy se tu totiž dosud nevyskytovali hmyz ani hlodavci, kteří by mohli přenášet nákazu. Jediný oprávněný důvod k zásahu města na soukromém vlastnictí nebyl naplněn,“ vysvětlil Kouba.

Odstranění černých skládek požadoval magistrát na vlastnících původně do poloviny března.

Zároveň je varoval, že jakmile bude indikováno možné ohrožení životního prostředí nebo lidského zdraví, bude magistrát oprávněn nechat vyčistit dvůr i garáže sám, ale na náklady vlastníků znečištěných nemovitostí.

Další kontrola

„Na jednu z výzev se ozval původní majitel pozemku garážového dvora s informací, že už ho nevlastní. Následně jsme tedy vyzvali k úklidu a zabezpečení pozemku vlastníka nového a poskytli mu na to přiměřenou dobu do konce dubna. Ke stejnému termínu pak požádali o prodloužení lhůty pro úklid také vlastníci jedné z garáží zavezených odpady,“ zrekapituloval celou anabázi Zadražil.

Dodal, že s ohledem na vývoj počasí úředníci spolu s hygieniky plánují další kontrolu.