Konečně se dočkali. Už v listopadu na kongresu chtěla ústecká ODS svrhnout Mirka Topolánka z čela ODS. To se nepodařilo. Nyní však Topolánek sám odešel z pozice volebního lídra strany.

Jak k tomu uvedl předseda krajské organizace ODS, ústecký primátor Jan Kubata, Topolánkovo rozhodnutí i jako jeho kritik oceňuje. „Upřednostnil volební výsledek ODS proti svým osobním ambicím,“ komentoval to.

„Nemám důvod se z ničeho radovat, jen opětovně konstatuji, že tento krok považuji za správný,“ upřesnil.

Důležité téma

Obdobně vnímá Topolánkův krok i ústecký poslanec Petr Gandalovič, který je zároveň jedním z místopředsedů partaje. „Odstoupení Mirka Topolánka z pozice lídra ODS pro parlamentní volby bylo potřebné,“ řekl.

Podle Gandaloviče překryla Topolánkova mediální aféra programové priority strany.

„My bychom pak nebyli schopni přesvědčit voliče, že máme daleko lepší program na řešení nezaměstnanosti a zneužívání sociálních dávek než naši soupeři,“ pokračoval Gandalovič. „To jsou témata, která jsou nesmírně důležitá pro náš kraj, a já jsem rád, že je reprezentuje Petr Nečas.“

Radek Vonka, člen výkonné rady ODS, považuje Topolánkův odchod za vzkaz členské základně strany, aby se probrala z letargie. „Stále můžeme volby vyhrát,“ sdělil Vonka s tím, že on sám pro Topolánkův odchod hlasoval. „Jeho odchod hodnotím kladně.“

Otázka nového předsedy ovšem zůstává otevřená i nadále. Gandalovič je například v tomto ohledu přesvědčen, že otázku předsednictví musí Topolánek do voleb vyřešit.

„Před volbami musíme být čitelní a jednoznačně deklarovat, že naším lídrem je Petr Nečas.“

Až po volbách

Naopak Kubata chce záležitosti, týkající se nového vedení strany, tedy i nového předsedy, řešit po volbách. „Celá ústecká ODS udělá maximum pro volební úspěch. Mé osobní ambice jsou v tuto chvíli nepodstatné, “ dodal Kubata.