Demonstrace. Pochod. Tentokráte anarchistů. Proti likvidaci zeleně ve městě Ústí.

Přesně to zde pořádala ultralevicová buňka, jež sama sebe nazývá Severní komunou. Jejich demostrace má být jednou ze série akcí, namířených proti šlendriánu všeho druhu.


Mládí volí zelenou
Jak uvedl Miroslav Land, člen komuny, konkrétně prý protestují proti zastavění Městských sadů.

„Není to ovšem jen proti tomu, zeleně je tu málo obecně,“ řekl. „V Ústí je to od doby, co tu postavili Forum, které zakrývá kulturní památku kostel, čím dál tím horší.“


Land ovšem přiznal, že demonstraci nenahlásili. Její konání oznámili vylepením plakátů.

Podle ředitele městské policie Pavla Bakule, je tento přestupek již zdokumentován. „Celou věc jsme předali přestupkové komisi,“ informoval s tím, že strážníci posílili dvaceti muži hlídkovou činnost.


Městem procházela pak skupinka asi 20 – 30 chlapců a děvčat, kteří sem tam vykřikli heslo. Průvod bez incidentů v doprovodu policie a za naprostého nezájmu Ústečanů skončil u Městských sadů.


Situace v parku
Co se jinak Městských sadů týká, město může v jeho úpravách pokračovat. Musí ovšem dodržet několik podmínek.

Deníku to potvrdila Jana Moravcová, ředitelka ústeckého inspektorátu České inspekce životního prostředí. „Rozhodnutí už nabylo právní moci. Jsou v něm stanoveny podmínky, za kterých mohou pokračovat v revitalizaci dál, aniž by docházelo k dalšímu poškození dřevin,“ řekla Moravcová a zároveň dodala, že ČIŽP v parku provedla místní šetření, při němž kontrolovala postup prací.

„Zjistili jsme, že práce už postupují v souladu s doporučeními odborníků a naším rozhodnutím.“

Podle Moravcové je mezi podmínkami například dendrolog, který bude na stromy dohlížet; některé stavební objekty jako kašny a cesty bude třeba posunout. „Dospěli jsme ke shodě. Střet mezi ochranou dřevin a stavbou v parku ovšem měl být vyřešen už v projektu,“ dodala Moravcová.

„Na základě našeho zjištění byl ovšem projekt pružně upraven. Sledovat to ale budeme samozřejmě i nadále.“