Když jsem si zadal nejbližší akce v kalendáři na vašem oficiálním webu, tak se mi na tento týden neukázalo nic. Žádné nemáte, nebo se stala někde chyba?
To je zajímavý tip, co mi říkáte, možná to tam nestačili dát. Musím se na to podívat. Mám totiž mnoho akcí, někdy to je rozplánované na minuty, takže by to tam mělo být. Mrzí mě to.

Na vašem webu mě zaujala rubrika dary. Tam je uvedeno, že jste daroval letos již 218 000 korun. To je přímo z vašich osobních peněz? To se mi zdá za tři měsíce roku hodně.
To ne, to bude asi za minulý rok. Já se na to podívám, ale vím, že jsem vlastně třetinu svého příjmu rozdal potřebným lidem. Od roku 2001 věnuji část peněz na veřejně prospěšné účely. Minulý rok se dařilo finančně mé ženě, netáhl jsem domácnost sám, takže jsem přispíval více. Neměl jsem potřebu o tom sám mluvit, ale poté, co mě nazvali papalášem, tak jsem ukázal, že za činnost v sociální demokracii neberu žádné peníze a část poslaneckého platu rozdám. Ukažte mi takového papaláše, který takto postupuje? Nevím, moc jich v poslanecké sněmovně asi nebude…

Podle jakého klíče vybíráte vámi obdarované lidi?
Podle toho, jak to posoudím. Můžu se splést, ale většinou mi ti lidé píší rukou a já vycítím, kde je potřeba pomoci. S nikým se nescházím.

Třeba si své příběhy vymýšlejí.
To si nemyslím. A kdyby ano, tak ty peníze přijdou stejně mezi lidi a jednotlivé částky nejsou tak veliké, je to třeba dva tři tisíce. Jsem pak rád, když mi paní napíše, že měla hezké Vánoce. Vím, že celý svět nezachráním, ale pár lidem radost aspoň udělám.

Vaše první manželka byla překladatelka a učitelka francouzštiny, ta současná je tlumočnice. Dá se říci, že vás jazyky přitahují?
Přiznám se, že mám respekt k lidem, co mají talent na jazyky. Což moje bývalá i současná žena mají. Petra je mimořádně talentovaná, umí perfektně anglicky, rusky a řecky. Velmi slušně francouzsky, španělsky, italsky. Rozumí, i když nemluví, německy. Já sám mluvím anglicky, německy a rozumím rusky. Ale jsem nervózní, když mám mluvit cizím jazykem na veřejnosti. Imponuje mi, když někdo tímto ostychem netrpí.

Budete volat Ústečanům telefonem a přemlouvat je, aby vás volili?
Já myslím, že ne. Lidé mě na ulicích potkávají, takže si můžeme promluvit tváří v tvář. Na Ústecku by telefonáty lidé asi neakceptovali.

Proč jste dal přednost bydlení v Teplicích před krajským městem?
Já jsem dostal z Ústí jen jednu nabídku, byl to krásný větší byt ve vile, ale cena za něj byla větší, než jsou naše možnosti. Chtěli jsme spíše byt dva plus jedna a takový ideální jsme našli právě v Teplicích.

Jsou Teplice lepší adresa než Ústí?
Nechci se dotknout Ústí, které je také pěkné město, ale já dostal z Teplic čtyři nabídky a to rozhodlo. Také lázeňské město je perfektně umístěné vlastně uprostřed kraje.

Karikatura Jiřího Paroubka.

Už jste se v Teplicích zabydleli? Už máte chůvu?
Zabydleli jsme se rychle. Je to moc hezký byt a stejně tak i město. A chůva? Momentálně někoho máme, ale budeme jednat ještě s jednou paní, co se nám na inzerát přihlásila a vypadá seriózně.

Je pravda, že jste žádal teplický magistrát, aby vám povolil parkování před vaším domem, i když je v této ulici zákaz vjezdu?
Nepodal jsem ani žádost o parkování před domem, ba ani jsem se nepokusil o zhovadilý průjezd autem pěší zónou. Zkrátka, pokud nic na Paroubka není, tak si něco vymyslíme, řekla si MF Dnes a ODS. Při aplikaci této zásady ovšem noviny ztrácejí svůj smysl. Vyzývám proto pana Kuberu a MF Dnes k omluvě.

Nedávno jsem dělal rozhovor s kastelánem hradu Střekov a ten říkal, že by na dovolenou do Ústeckého kraje nikdy nejel? Co vy na to?
Já ano, jsou tady krásná místa. Podle mě je jedno z vůbec nejkrásnějších míst v republice jezero Píšťany na Litoměřicku. Kdybych neměl už jednu rekreační nemovitost, tak tam bych si ji pořídil. Není to daleko do Prahy, je tam pěkné koupání a je to ideální místo pro vodní sporty. Nedoceněné místo je také celý Šluknovský výběžek. Tam vidím velkou perspektivu. Najdete tam krásné chalupy.

A přestěhoval byste se sem někdy, kdybyste tu nekandidoval?
Asi ne, protože k tomu kraji, kde chcete bydlet, musíte mít nějaký vztah. Já sem jezdím často, asi jednou až dvakrát v týdnu, a mám tu i spoustu společenských akcí, proto jsem se rozhodl si zde pořídit přechodné bydlení. Zvláště nyní, když máme malou dceru, to byla nutnost.

Jaké je jezdit po městě a všude vidět na billboardech svůj obličej?
Já sám jsem řekl volebnímu štábu, že by bylo nyní už vhodné billboardy s mým obličejem sklidit a dát tam spíše jen programová hesla. Ten měsíc to na zviditelnění stačilo. Lidé na to reagují spíše pozitivně, ale do voleb už by to asi nevydrželo. Já sám bych se cítil už trochu okoukaný.

Co říkáte na náskok čtrnácti procent před ODS, který ukazují předvolební průzkumy?
Nám to kupodivu vyšlo na patnáct procent, jiný průzkum zase vyšel na deset procent. Já je ale nepřeceňuji, nejlepším průzkumem jsou stejně samotné volby.

Karikatura Jiřího Paroubka.

S kolika křesly byste byl po volbách z Ústeckého kraje spokojen?
V minulých volbách; jsme získali šest křesel, nyní jsme si dali za cíl o jedno místo více, tedy sedm.

Nemyslíte si, že inzeráty proti Miloši Zemanovi jsou vyhozené peníze? Jeho preference jsou momentálně hodně nízké. Překvapilo vás to?
Nepřekvapilo. Už moje první vyjádření počátkem ledna bylo, že pan Zeman shoří. On se snaží dělat levicovou rétorikou pravicovou politiku. Jenže lidé nejsou hloupí, pan Zeman vystupuje proti základním cílům a zájmům levice. Nedá se dlouho žít z bývalých zásluh.

Jaký je vůbec Zeman soupeř? Je nejtěžší v kraji? Ohodnoťte i ostatní lídry stran.
Věděl jsem od začátku, že tu bude nejtěžším soupeřem pan Gandalovič z ODS, ale on se stáhnul a asi ví proč. Nicméně ho nepodceňuji. Jinak to jsou všichni zkušení lidé a silní lídři.

Nechystáte po vzoru Zemáku a Bobobusu také svůj Parobus?
Nechystám, ale určitě budu dost mobilní, abych se dostal blízko k lidem. Na naše akce bruslení s Jirkou Šlégrem chodí tisíce lidí.

Bruslíte také s Jirkou Šlégrem?
Ještě jsem nebruslil. Umělá plocha je pro mne, jako bývalého bruslaře, těžká a náročná. I Jirka Šlégr si musel zvyknout. Ona totiž dost brzdí.

Slyšel jsem, že jste příznivcem ústeckého fotbalu. Je pravda, že jste si koupil 500 vstupenek na poslední podzimní utkání se Sokolovem?
Ano a jsem připraven dál pomáhat. Ke koupi vstupenek mě dohnal pan František Štván, který je velkým fotbalovým nadšencem a agilním člověkem. Rád jsem pomohl, rozdělil jsem se o náklady na vstupenky s Petrem Bendou.

Ale na samotné utkání jste nešel, že?
Nešel, ale vnímám tu možnost, že Ústí má šanci postoupit do první ligy a pak bude potřebovat další pomoc.

Jedna kamarádka mi řekla, zeptej se ho, jak to dělá, že hubne. A kolik už se mu podařilo shodit kilo?
To je celoživotní zápas, spíše jde o to, abych nepřibral. Přesto se mi něco shodit podařilo, i když to moc nesleduji. Ve volební kampani mám jiné starosti, než si hlídat váhu.

Máte čas na nějaké sportovní aktivity?
Snažím se chodit plavat a o víkendu cvičím. Mám takovou čínskou sestavu cvičení, které je zaměřeno na duševní i fyzickou průpravu. Také chodím dvakrát denně po půl hodině na procházku se psem. Není to velký výkon, ale v mých padesáti osmi letech se nedají čekat sportovní velevýkony.

A víkendy máte volnější?
Jak kdy, většinou také pracuji. Před čtrnácti dny jsme měli v Teplicích konferenci o programu ČSSD, pak večer ples v Chomutově a v neděli jsme si s manželkou „lízali rány“. Přeci jen konference vyžaduje velké soustředění. Bylo to náročné po emoční i intelektuální stránce.

Jak jste spokojen s hejtmankou Janou Vaňhovou a s vládou ODS a ČSSD v kraji a také v Ústí?
Nebyl jsem hned od začátku příznivcem krajské koalice s ODS. Většina lidí byla zklamaných. Ale na druhou stranu tu nebyl nikdo, s kým bychom mohli v dané chvíli vládnout. Málo platné, ODS tu v kraji vládla osm let a měla zkušenosti. Někteří naši lidé nikdy nepracovali na úrovni regionální politiky. Severočeši.cz byli úplně bez zkušeností a komunisté také dvacet let nespravovali kraj. Koalice s ODS byla jediná možnost. V radě máme většinu, takže můžeme prosazovat svou politiku. S paní Vaňhovou jsem velmi spokojen.

A tady ve městě?
Přiznám se, že sleduji spíše reprezentanty naší strany. Myslím si, že máme perspektivní mladou dámu na postu náměstkyně primátora Ústí, Zuzanu Kailovou, jestli na sobě dále bude pracovat, tak o ní ještě hodně uslyšíme. Spolupráce s ODS ve městě bylo pragmatické východisko a městu to prospělo. Ubyly skandály a ve městě se udělalo dost práce.

Paroubek: Opálený předseda

Když jsem říkal svému dvanáctiletému synovci, že budu dělat rozhovor s Jiřím Paroubkem, řekl mi: „Strejdo, ty se nebojíš? Vždyť přijede s bodyguardy!“

Nebál jsem se. Nakonec místo bodyguardů do redakce Ústeckého deník přijel s lídrem sociální demokracie Petr Benda, jeho pravá ruka, asistent Tomáš Prchal a řidič černé limuzíny.

„Jak vidíte, s bodyguardy nechodím. Není to třeba,“ usmál se Paroubek.

Jeho doprovod zůstal čekat přede dveřmi, abychom prý měli klid. Paroubek byl věcný. Jen u otázky k nezaměstnanosti se zasekl na deset minut. Je znát, že toto téma má před volbami dobře naučené.

Když do místnosti přišel fotograf udělat snímky, Paroubek ochotně vstal, seznámil se a prohodil: „Musíte mě vyfotit nějak pěkně.“ Za čtyřicet minut jsme domluvili.

Nejvíce jsem ho asi zaskočil neaktuálností jeho oficiálních internetových stránek. „Já si jen poznamenám, co jste mi říkal s tím webem. Musíme to napravit,“ řekl a hned žhavil telefon. Druhý den měl na webu aktuální kalendář akcí, ale u darů zůstal ještě včera špatný údaj, že se jedná o seznam za letošní rok. To by ještě chtělo vychytat.

Docela mě zaujalo, že byl šéf ČSSD v obličeji dost opálený. „Já se často dostanu ven a když je ještě hezky, opaluji se rychle,“ uvedl a současně odmítl, že by chodil na solárko.

Když jsme se loučili, ještě mi doporučil, abych udělal rozhovor s jeho současnou manželkou Petrou. „V Blesku mají spočítané, že když mají nějaký článek s mojí ženou nebo s Ivetou Bartošovou, zvedne se jim prodej novin o 4,5 procenta,“ řekl vážně.

Jestli je to tak, pak to tedy musím vyzkoušet.

Bojíte se dalších útoků vajíčkem na vašich předvolebních mítincích?
Já myslím, že ODS udělá ještě všechno pro to, aby ten pro ně nepříznivý vývoj otočila. Nevím, jestli jim pomůžou vajíčka, nebo jiné násilí. Uvidíme.