A do velikonočních svátků by měla být čistá také cyklostezka.

„Městští radní uvolnili na první etapu úklidu krajské metropole 1,4 milionu korun,“ informovala Ivana Solničková z tiskového oddělení magistrátu.

Sníh nikde, všude samé kamínky

Ústečané radnici vzkazují, že je na čase. A že uklidit potřebují vedle centra i další části města.

„Po sněhu už není ani památky, zato posypového materiálu jsou chodníky i silnice stále plné. Nosíme si ty kamínky na botách až domů. Pořád musím luxovat a v luxu mi při tom chrastí jak v kamenolomu. Takhle si jej brzy oddělám,“ obává se Květa Zoulová z Neštěmic.

Jana Bobková ze Severní Terasy zase doufá, že nadcházející úklid bude důkladnější, než byly ty předchozí.

Už by mohlo zmizet i listí

„Snad zmizí konečně i to podzimní listí, které před zimou nikdo neshrabal. A také nánosy špíny nashromážděné v krajích chodníků,“ přeje si.

Náměstek primátora Jan Řeřicha město obhajuje.

„Letošní zima byla poměrně dlouhá, proto vlastní čištění komunikací a chodníků muselo být oproti předchozím rokům posunuto. Je nutné si uvědomit, že technika, která slouží v letních měsících k čištění, se přes zimní období přestavuje na sypače, a to jak silniční, tak chodníkové,“ uvedl.

Dodal, že město počítá s celkovým úklidem po zimě nejen v centru, a že jsou již zpracovány i harmonogramy.

Šestého dubna začne rovněž takzvané blokové čištění, které obnáší komplexní úklid na vybraných komunikacích včetně likvidace prorůstající zeleně a vyčištění dešťových vpustí, stejně jako pravidelné zametání.

Kdy která ulice bude na řadě, si ale zatím Ústečané sami zkontrolovat nemohou, protože na webových stránkách firmy AVE, která pro město uklízí, dosud visí jen harmonogramy loňské.

Peněz na úklid vozovek a chodníků letos moc nebude. Město na něj vyčlenilo v rozpočtu jen 40 milionů korun, což je zhruba o 8,5 milionu méně než loni.

Důvodem je krize a s ní očekávaný nižší přísun peněz do městské pokladny z daňových odvodů.

Navíc letošní zima byla značně nákladná, magistrát přesáhl zimní úklid zhruba o 11 až 12 milionů korun. O tyto miliony jsou nyní tenčí finance pro úklid letní.