Špinavým městem označují Ústí nad Labem mnozí Ústečané. A včera to připustil i sám primátor Jan Kubata.

„Provedl jsem osobní kontrolu desítek míst ve městě. Některé jsem navštívil na základě stížností obyvatel, které mně byly adresovány. Zjistil jsem, že stav úklidu není špatný, ale přímo tragický. Byl jsem úplně zděšen,“ přiznal Kubata.

Na adresu firmy AVE CZ, která Ústí uklízí, pak primátor řekl, že buď svoji práci bude dělat lépe, nebo se s ní město rozloučí.

„Ukončení vzájemné spolupráce vidím jako krajní řešení, pokud se situace nezlepší,“ vysvětlil.

Své náměstkyni Zuzaně Kailové, která má na starosti životní prostředí, už však uložil nejen vyvolat jednání s AVE CZ, ale i zadat právní rozbor možnosti vypovězení smlouvy s touto společností.

Objednávkami úklidu a vůbec celou situací kolem něj se hodlá vedení města podrobně zabývat na středeční poradě.

Nedostatky zjistili i úředníci města. Například při jedné z posledních kontrol sběru komunálního odpadu v zeleni 26. března v centru města a na Skřivánku.

„V lokalitě Centrum má být prováděn tento sběr pětkrát v týdnu a v lokalitě Skřivánek dvakrát týdně. Bylo zjištěno, že se tak neděje,“ uvedl mluvčí města Milan Knotek.

Nepořádek kolem popelnic i v zeleni

Nejvíce si podle tiskového oddělení magistrátu Ústečané stěžují právě na nepořádek kolem popelnic a v zeleni.

„Telefonických stížností na toto téma přijímá odbor správy a evidence majetku odhadem 10 až 20 týdně. A řadu e-mailových stížností řeší i kancelář primátora,“ uvedla Ivana Solničková.

Také na Deník se obracejí Ústečané kritizující nepořádek. Irena Krečmerová, jedna z nich, uvedla, že nepořádek bývá často u kontejnerového stání u věžáků v Oblé ulici na Severní Terase.

„Na jedné straně je pravda, že tu bývá i starý nábytek, který sem nepatří. Ale mnohdy se kolem povaluje i normální odpad vypadlý z přetékajících odpadových nádob. Pak stačí, aby zafoukal vítr a roznese to všechno do širokého okolí,“ popsala situaci místní obyvatelka.

Deník včera objevil nepořádek v ulici Velká Hradební. Tam ale právě probíhá svoz objemného odpadu. Nicméně sběrači jej od kontejnerů roztahují až na přilehlý trávník. V ulici SNP zase byla značně přeplněna nádoba na plastový odpad. Lidem proto nezbylo nic jiného, než PET lahve a obaly odkládat na zem.

Pro AVE CZ bylo včerejší primátorovo vyjádření překvapující. Právě zahájila úklidové práce po zimě.

„Probíhají od časných hodin v centru města. Postupně se uklízejí komunikace a chodníky v okolí Mírového náměstí a dalších ulicích,“ uvedl vedoucí obchodního oddělení a mluvčí firmy David Kouba s tím, že celkem ošetří 35 216 metrů čtverečních chodníků a bezmála 17 kilometrů komunikací.

K nespokojenosti vedení města s jejich prací a hrozbě ukončení smlouvy Kouba řekl, že je to pro něj novinkou a zatím na to nijak reagovat nemůže.