Plastiku ležícího „pidimuže“ dlouhého bezmála 3,5 metru vytvořila firma Hortex z Mnichova Hradiště podle předlohy z výrobního katalogu někdejší proslulé Mareschovy keramické továrny, která sídlila v Ústí.

„Originál se bohužel nedochoval,“ lituje vědecký tajemník Muzea města Ústí nad Labem Václav Houfek. Samotné muzeum podle něj vlastní 1 většího, 2 malé a 1 torzo pravého Mareschova trpaslíka.

„Snažili jsme se získat další, ale zatím se to nepovedlo. Nejde o levnou záležitost, je to sběratelsky velmi atraktivní artikl,“ řekl Houfek.

Mareschova továrna začínala ve čtyřicátých letech 19. století jako dílna na výrobu keramiky. Sídlila tehdy v malém objektu kousek od dnešního magistrátu. Začala ale prosperovat a přestěhovala se do nových větších prostor v Revoluční ulici, zhruba do míst dnešního Četransu.

A právě tady se na začátku 80. let 19. století zrodili první ústečtí trpaslíci, které firma dodávala do celého světa. Továrna přečkala i druhou světovou válku, ovšem dva roky po ní byl podnik zlikvidován.

A objekt pak spolu s dalšími v Revoluční ulici zdemolován v 80. letech minulého století. Ústečtí trpaslíci upadli v zapomnění.

Až u příležitosti 150. výročí narození Ferdinanda Maresche je město Ústí „zrehabilitovalo“. Rok 2004 dokonce vyhlásilo mezinárodním rokem trpaslíka. Právě tehdy byla vedle divadla v centru města odhalena ona plastika největšího českého trpaslíka.

#nahled|https://g.denik.cz/54/2c/muzeum_trpasl_k2_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/54/2c/muzeum_trpasl_k2.jpg|. Mareschových trpaslíků zůstalo už jen málo. V roce 2004, který Ústí zasvětilo právě pidimužíkům, o něj pečoval konzervátor Karel Matějka (na snímku vpravo).#

„Mohl být dokonce největší na celém světě, kdyby byl vzpřímený. Ale to nešlo kvůli statice, báli jsme se, aby neuletěl,“ vysvětlil Houfek.

Trpaslíkům byla zasvěcena i řada dalších ústeckých akcí, včetně vědecké konference. Ústečané si také mohli zakoupit menší repliku některého z Mareschových trpaslíků z dílny Hortexu.

Jednoho takového věnovalo město i Václavu Klausovi, který byl v té době v Ústí na prezidentské návštěvě.

Od divadla byl nakonec maxi pidimuž odvezen do zoologické zahrady. Tady je dodnes vděčnou atrakcí hlavně pro děti.

„Vždycky se na něj musíme jít podívat, naše malá jinak nedá,“ potvrdil častý návštěvník zoo Aleš Klouda. Dodal, že ani on sám proti trpaslíkům nic nemá, dokonce jednoho pořídil na zahrádku rodičům. A i ti si jej prý oblíbili, je to takový jejich dobrý duch.