Nečasův mandát nesmí být zpochybňován.

Topolánek by měl odejít, aby se to nestalo. To je názor poslance za Ústecký kraj Petra Gandaloviče (ODS).

Před Mirkem Topolánkem se hroutí jedna pozice za druhou, jeho výroky jsou ovšem pouze záminkou. Čím si myslíte, že je to způsobeno doopravdy?
Je potřeba říci, že Mirek Topolánek byl doposud velmi úspěšný politik. Podařilo se mu vyhrát mnohé volby a i v situaci sto na sto byl nakonec schopen vytvořit vládu, která vydržela dva a čtvrt roku a provedla celou řadu reforem. Když porovnáte nezaměstnanost v našem kraji za vlády Jiřího Paroubka a v době hospodářského růstu s tou dnešní, kdy jsme již přes rok v celoevropské krizi, vidíte stejné číslo.

Co je podle vašeho mínění jeho největší chybou?
Bohužel připustil svůj negativní obraz v médiích a poslední výroky se dva měsíce před volbami staly pro stranu velkým problémem. Nebyli jsme schopni občanům představovat svůj program, vše bylo přehlušeno jeho aférou.

Nelibost proti němu se zvedá už dlouho, nemáte pocit, že měl raději odejít už v listopadu a to nejen z kandidátky ale i z vedení?
I k tomu se nerad vyjadřuji, mohlo by to vypadat jako kdybych říkal: Vidíte, v listopadu jsem měl pravdu. Realita je, že tehdy nás podpořila jen asi třetina delegátů kongresu, zatímco nyní to byla valná většina členů Výkonné rady. Pokud se týká funkce předsedy, myslím, že i tuto funkci by měl v nejbližší době opustit a zabránit tak jakémukoli zpochybnění mandátu našeho lídra Petra Nečase.

Co je teď prvořadým úkolem ODS?

ODS musí nyní přesvědčit občany, že jsme nad svými problémy oči nezavřeli, rázně jsme je vyřešili a teď se věnujeme programu pro náš kraj. Odborníci se shodují, že náš program pro boj s krizí a nezaměstnaností je mnohem lepší. Nespočívá ve slibech a výdajích státního rozpočtu, ale vytváří podmínky pro pracovité tak, aby mohli práci opět najít. Jako jediná strana máme v Ústeckém kraji zkušenost s bojem proti neplatičům a těm, kdo obtěžují své okolí. Ostatní mají plná ústa kritiky, ale nikdo s tím nezkusil něco reálného udělat.