Nemáte ještě velikonoční výzdobu, cukrovinky na sváteční stůl či výslužku pro koledníky?

Pak určitě navštivte Ústecký jarmark, který včera začal na Mírovém náměstí.

Dvacítka stánkařů tu nabízí nejrůznější produkty s motivem Velikonoc, nechybí ani hodně originální věcičky.

Třeba dětské omalovánky s názvem Jak šly slepice do Ústí nad Labem.

Jejich autorka Anna Stará z Lovosic v nich obrazem i veršovaným povídáním ztvárnila slepičí putování po ústeckých pamětihodnostech a turistických cílech, jako je Větruše, hrad Střekov, muzeum, zoologická zahrada či divadlo. Publikaci si od ní objednalo a vydalo město Ústí.

Hody, hody …

Na ústeckých velikonočních trzích je Anna Stará už poosmé, začínala ještě na staré tržnici. Vždycky přiveze nějakou zajímavost. Letos kromě omalovánek také pruhované kraslice.

„Uvnitř je skořápka, vnějšek jsem dělala potahovací technikou. Víc neřeknu, je to moje tajemství, unikát, takové nikdo na světě nedělá,“ tvrdila.

Každopádně Ústečanům se líbily. Skoro každý kolemjdoucí se u tohoto stánku zastavil a kraslice obdivoval. Jana Bělecká si koupila hned tři. „Jsou pěkné, takové neobvyklé a přitom to není žádný kýč,“ pochválila.

Autorka jich pro letošní Velikonoce vyrobila 1,5 tisíce. „To díky mé nespavosti, dělám je po nocích,“ smála se.

Kraslice nabízejí i další stánkaři na náměstí, navíc pomlázky, řehtačky, perníčky a jiné velikonoční zboží. Nechybí ani stánky s občerstvením, návštěvníci si například mohou dát opékané klobásy, bramboráky či staročeský trdelník.

Od středy až do velikonočního pondělí bude součástí Ústeckého jarmarku také doprovodný program. Představí se například pěvecký sbor střekovského dětského domova nebo mažoretky z Mateřské školy Motýlek.

Také se zde bude v rámci celonárodního projektu číst Bible a program vyvrcholí hudebně zábavným pořadem plným velikonočních zvyků, tradic a pověr nazvaným Hody, hody, doprovody.