„V tomto případě můžeme dát pořadateli finanční pokutu nebo ho upozornit, že shromáždění není povoleno. Nic víc ale nezmůžeme,“ povzdechl si starosta centrálního obvodu Václav Verner.

Příznivcům extrémní pravice se nepodařilo uspět s povolením kráčet v sobotu 17. dubna krajskou metropolí. „Žádnou takovou žádost neevidujeme,“ potvrdila Ivana Solničková, mluvčí ústeckého magistrátu.

Centrum města si navíc na celý duben už zamluvila iniciativa V Ústí neonacisty nechceme, která tím ve skutečnosti znemožnila legálnímu shromáždění neonacistů. Bez jejího svolení legálně pochod radikálů proběhnout nemůže.

Kdyby k nepovolenému pochodu došlo, lidé by dle mluvčího iniciativy Miroslava Brože utvořili nenásilnou blokádu. „Inspiruje nás podobně laděná demonstrace odporu v Drážďanech, která proběhla v únoru,“ řekl Brož.

Místní buňka organizace Autonomní nacionalisté – Sever, která pochod loni pořádala, se na dotazy Deníku ohledně uspořádání letošního pochodu nevyjádřila. Její zástupce Adam Berčík nebyl k zastižení.

Ústečané iniciativě, která legálnímu pochodu extremistů v Ústí zabránila, tleskají.

„Vyzráli na ně. Je to strategicky zajímavé řešení,“ reagoval na situaci vysokoškolský student Jan, který si nepřál zveřejnit celé své jméno.

Podle něj nejsou běžní Ústečané extrémní pravicové ideologii výrazněji nakloněni.

„Já se však domnívám, že v severočeském regionu je více neonacistů než kdekoliv jinde v republice,“ je přesvědčen Petr Gabriel a pokračuje: „Jejich loňský pochod se mi nelíbil, protože extremisty policie za peníze daňových poplatníků chránila. Naopak ti, kteří s pochodem nahlas nesouhlasili, byli inzultováni,“ tvrdí.

Radikálové loni pochodovali Ústím pod záminkou uctění obětí bombardování města na sklonku 2. světové války. Ačkoliv magistrát tenkrát akci třikrát zakázal, soud jeho rozhodnutí zamítl a „korzování“ extremistů se nakonec uskutečnilo. Policejní opatření stála více než šest milionů korun.

Iniciativa letos chystá v týdnu od 10. do 17. dubna akci nazvanou Týden proti neonacismu. Jeho součástí mají být koncerty, divadlo, sportovní a kulturní akce.

„Loni byli extremisté před námi,“ říká o zablokování aktivit radikálů Brož. „Teď jsme však napřed my,“ uzavírá.