Snad nejotřesnější smetiště přetrvává ve vybydleném domě číslo 23 a ve dvoře za ním v Řeháčkově ulici. Navíc chatrný objekt vypadá, že se každou chvíli zřítí.

„Již několikrát jsem podávala stížnost na nepořádek v ulicích Řeháčkova, Marxova a Prostřední. I když magistrát sliboval nápravu do dubna 2009, do dnešního dne nebyl nepořádek ve vyrabovaných domech odklizen,“ postěžovala si redakci místní obyvatelka Žaneta Sirotková.

Parta romských mladíků na místě Deník navíc upozornila, že v nebezpečných budovách si hrávají děti. „Kde si taky mají hrát, nic tu pro ně není. Ale je to nebezpečné,“ varovali. Na dotaz, kdo ten stav způsobil, jen krčili rameny.

Loni po zimě připomínaly jednu velkou skládku celé nové Předlice. Skupina Akčního centra, v níž jsou vedle městských úředníků zastoupeni i policisté, hygienici a pracovníci organizací zabývajících se problematikou sociálního vyloučení, zde zmapovala objekty, kde byl největší nepořádek.

Vedení města a hygienické stanice pak vyzvaly nájemníky i vlastníky těchto domů k úklidu. A pohrozily jim, když neposlechnou, sankcemi od vystěhování a zazdění domů až po odebrání dávek na bydlení a případně i dětí. Hrozba zabrala u nájemníků, obývané domy i jejich okolí zakrátko zbavili 125 tun odpadků.

Horší to bylo a zůstává s majiteli vybydlených objektů. Vesměs tu totiž nežijí, jsou těžce dohledatelní a mnohdy ani nepřebírají obsílky. Město proto už nechalo některé domy vyklidit a zazdilo je proti dalším nájezdům. Utratilo za to 600 tisíc korun, které nyní vymáhá po vlastnících.

Je to problém, který není řešitelný hned, ale pomalými krůčky postupujeme dopředu. V nastoupeném tlaku nepovolíme,“ ujistil primátor Ústí Jan Kubata.

Tajemník pracovní skupiny Akčního centra Předlice Jaroslav Kouba řekl, že před zimou se úklid zastavil, protože nezaměstnaní tuto práci odmítli, ale měl by zase začít, stejně jako i kontroly. „Jednáme o pracovních silách s vězeňskou správou,“ řekl.

K objektu v Řeháčkově ulici uvedl, že ze statického znaleckého posudku, který si město nechalo udělat, vyplnynulo, že je v tak špatném stavebně technickém stavu, že jej nelze z bezpečnostních důvodů vyklízet. „Vlastník s úřady nekomunikuje. V tuto chvíli probíhají intenzivní jednání k brzkému vyřešení celé věci tak, aby zde nedošlo k ohrožení lidského zdraví,“ dodal.

Máte také ve svém okolí nějaký nepořádek? Hlasujte a diskutujte!