Školu s hrou by brzy mohli skloubit učitelé v zubrnickém skanzenu. Do tří let tam vznikne víceúčelové vzdělávací středisko.

„Můžete dětem hodiny vyprávět o skanzenu i starých školách, ale přeci jen je lepší, když si to mohou osahat a podívat se na vlastní oči,“ říká Vlasta Machová, učitelka petrovické základní školy.

Roubenka z Loubí

„Vzdělávací středisko vznikne v roubeném domě, který se sem přestěhoval z Loubí,“ přibližuje plány vedoucí skanzenu František Ledvinka. „Budova, která bude pro tyto účely speciálně upravená, bude sloužit především pro práci se školami,“ dodává vedoucí nejmladšího českého skanzenu.

Školní programy se v Zubrnicích dělají již nyní. Skanzen je ale značně omezen kapacitou, kterou může nabídnout.

Vznik střediska by přitom mohl pomoci nejen žákům, ale i ostatním návštěvníkům skanzenu. Sloužit by středisko mělo také pro velké akce, které se v Zubrnicích pravidelně konají. Ke čtyřem stávajícím by letos na podzim navíc mohla přibýt akce nová – zabijačka.

„Chystaná akce by se mohla uskutečnit v listopadu. Trvat by mohla celý týden, aby lidé viděli zabijačku od začátku až do konce,“ láká František Ledvinka.

Do tří let hotovo

Budova, která by se měla pro návštěvníky otevřít do tří let, by tedy mohla sloužit i pro tuto akci. „Chtěli bychom ji využívat především při špatném počasí. Mohli bychom tak pod střechu přesunout alespoň část prodejců,“ říká vedoucí skanzenu.

„Vzdělávací centrum děláme po vzoru západních skanzenů, kde je to úplně běžné. Potřebné prostředky jsme získali z Evropské unie, z programu Ziel – Cíl 3,“ upřesňuje František Ledvinka.

A jak se skanzenu daří v době krize? „Jsme závislí na návštěvnosti, podle které se pohybuje náš rozpočet, ale zatím je návštěvnost celkem dobrá, takže bychom žádné velké problémy mít neměli,“ ujišťuje vedoucí skanzenu, jehož loňská návštěvnost byla dvacet tisíc návštěvníků.

Ovlivněna byla dle Ledvinky ale špatným počasím, které omezilo jednu z velkých akcí.

Předání staveniště pro stavbu vzdělávacího střediska v zubrnickém skanzenu se uskuteční ve čtvrtek.