Vraky – kam se podíváš. Tak poslední čtyři roky vypadá okolí domu podnikatele Stanislava Materny v Roudníkách nedaleko Chabařovic. Včera si místo po upozornění Deníku přijeli prohlédnout i inspektoři České inspekce životního prostředí.

„Co je?“ vítala inspektory Maternova matka. „Syn není doma, tak dejte pokoj a zavolejte jemu.“

Tak se také stalo a Stanislav Materna nyní může očekávat od inspekce dopis.

„Myslíte si, že se něco změnilo od doby, kdy jsme spolu mluvili naposledy? Ta auta moje nejsou. Teď budu čekat na oznámení od inspekce,“ uvedl Materna v telefonickém rozhovoru.

Inspektoři si okolí domu pečlivě prohlédli a nafotili. Informace o konkrétním postupu ale sdělit nechtěli.

„Případ je komplikovaný, takže vám k tomu teď nemůžeme nic říct,“ sdělila na místě inspektorka České inspekce životního prostředí. Z obavy o své zdraví nechtěla být jmenována a ani fotografována. Slíbila alespoň, že Deník bude o výsledku šetření informovat.

Ostuda obce

Starosta Chabařovic, pod které Roudníky patří, Jiří Záhořík říká, že Stanislav Materna dělá obci ostudu už dlouho. Zatím s ním ale nemohli hnout.

„Snad se to teď pohne k lepšímu. Dnes u mě byli zástupci České inspekce životního prostředí, se kterými jsem jednal o dalším postupu. Řešíme to společně,“ řekl včera starosta.

Problém v případu Stanislava Materny je, že mu doposud nikdo nedokázal,že rozebrané automobily, kterými si obkládá dům, patří jemu.

„Auta, která jsou prokazatelně moje, jsou v pořádku. Kolik jich je, a proč tam stojí i jiná auta, je ale mojí soukromou záležitostí, ke které se nebudu vyjadřovat,“ opakuje dokola Materna.

Starosta Jiří Záhořík ale věří, že se věc přece jen konečně pohne k lepšímu.

„Část prostoru, ve kterém automobily stojí, není ani pozemkem Stanislava Materny, ani pozemkem obce. Je to hluchý prostor, ale věřím, že ho odtamtud dostaneme,“ doufá chabařovický starosta.

Snad zabere odtah

Jiří Záhořík plánuje podnikatele z Roudníků upozornit, že je třeba auta odklidit. „Pokud tak neučiní do šedesáti dnů, necháme auta odtáhnout. Peníze za odtah potom budeme od Stanislava Materny vymáhat,“ říká Záhořík.

Jiná situace by byla, kdyby vozidla stála přímo na komunikaci, protože v tom případě by bylo možné je odtáhnout hned. Takhle je ale potřeba čekat, jestli Stanislav Materna na výzvu zareaguje, případně jestli dokáže, že auta nejsou jeho.