Nechávají možnost podání přiznání tradičně na poslední chvíli, finanční úřady registrují ještě velké procento nedodaných přiznání.

Mluvčí ústeckého finančního ředitelství Jiří Kotous řekl, že to může být tím, že lidé mohou až do dnešní půlnoci využít možnosti podání přiznání elektronicky nebo poštou, část lidí také využívá služeb daňových poradců a lhůta pro podání přiznání se jim pak prodlužuje do konce června.

Například na Finančním úřadě v Ústí nad Labem postávala dnes ráno v hale fronta patnácti až dvaceti lidí. „Od loňského roku se nic nezměnilo, není to až tak tragické jako například před třemi lety, kdy byly v Ústí nad Labem fronty pomalu až k dnešnímu hejtmanství,“ řekl J. Kotous.

V kraji by mělo daňová přiznání podle něj celkově podávat letos zhruba stejně lidí jako loni.

S formuláři úředníci vyrazili do terénu

Stejně jako v loňském roce prodloužily finanční úřady v okresních městech v Ústeckém kraji pracovní dobu pro přebírání daňového přiznání. V minulém i v tomto týdnu byly každý den otevřeny do 18.00 hodin, v sobotu pak mezi 8.00 a 12.00 hod.

Finanční úřady přijímaly daňová přiznání, stejně jako v minulých letech, i v místech, kde nesídlí.

V březnu pracovníci vyjížděli do více než 20 obcí, které o to projevily zájem. Objevili se tak například ve Štětí či Třebívlicích na Litoměřicku i ve Výsluní na Chomutovsku.

Podle Jiřího Kotouse je letos posílání přiznání elektronickou cestou pohodlnější než loni. „Rozhodně doporučujeme podání daňového přiznání elektronickou formou. To může udělat poplatník ještě dnes za pět minut půlnoc v pohodlí z domova,“ dodal Jiří Kotous.

Celkově všechna daňová přiznání podává letos elektronickou formou více poplatníků. Loni činil jejich podíl necelé jedno procento, letos se mírně zvýšil.

Posun termínu

Daně z příjmů měli lidé letos posílat zhruba o dva až tři dny dříve než loni, kdy stačilo jejich platbu provést 31. března.

„Podle novely z loňského roku není podstatné datum, kdy byly peníze odepsány z účtu poplatníka, ale datum, kdy dorazí na účet příslušného správce daně,“ vysvětlil J. Kotous.