Prohlídky zatím probíhaly pouze v němčině a v angličtině, od Velikonoc je však automobilka nabízí i v češtině, a to každou sobotu ve 14 hodin.

O velikonočních svátcích můžete navíc využít možnosti zvláštních prohlídek v češtině, a to ode dneška do pondělí, vždy od 14.00 hodin.

Skleněná manufaktura (Gläserne Manufaktur) je nejen architektonickým skvostem a jedním ze symbolů saské metropole, ale nabízí svým návštěvníkům skutečně nezapomenutelný zážitek pohledu na výrobu Phaetonů v jedinečném prostředí.

Zevnitř ani zvenku manufaktura vůbec nepřipomíná klasickou továrnu. Návštěvníky přivítá jasný stavební styl, skleněná a denním světlem prosvícená budova, ve které podle zdejších pracovníků nenaleznou prach a olejový zápach.

Zaměstnanci se zde pohybují v bílých kombinézách po javorovém parketu a karosérie vozů se tiše přesouvají vzduchem. Šikovné ruce v bílých rukavicích kloužou po lesknoucím se laku a ušlechtilém dřevě a dolaďují poslední detaily.

Koncentraci a klid jen několikrát na krátkou dobu přeruší zvuk precizních pracovních zásahů. Alespoň takto idylicky vykreslují provoz ti, kteří zde pracují.

Přestože by se to mohlo zdát zvláštní, protože kdo by se chodil dívat do automobilky, tato unikátní atmosféra přitahuje každoročně tisíce návštěvníků, kteří si nechtějí nechat ujít ojedinělé spojení architektury, inovace, pokroku a kulturního prožitku.

Pokud byste se o Velikonocích rozhodli pro výlet k našim sousedům a navštívit i Skleněnou manufakturu VW, je dobré se předem objednat, protože skupina na prohlídku čítá vždy minimálně 25 osob.

Když se společnost Volkswagen AG rozhodla pro výrobu luxusních vozů Phaeton, bylo rozhodnuto o výstavbě zcela nové výrobní základny s parametry do té doby nepoužitými. Místem, kde měla ojedinělá Gläserne Manufaktur vyrůst, se staly právě saské Drážďany.

Základním úkolem pro architekty a designéry bylo vytvoření konceptu a následné stavební realizace, která vlastním zákazníkům, ale také automobilovým nadšencům, umožní pohled na finální montáž modelu vyšší třídy vozů Phaeton.

Kvadratický komplex továrny architekta Güntera Henna dnes stojí na dohled městského centra na Štrasburském náměstí, které bylo součástí za války zničeného areálu výstaviště.

Komplex je ohraničen velkou zahradou s rozsáhlými parkovými úpravami a bývalým Zahradním palácem z roku 1680.

Vícepodlažní budova coby „Zóna prožitků“ umožňuje návštěvníkům sledovat průběh a finální montáže vozů na vlastní oči. Velké prosklené plochy terasy otevírají také pohled na městské centrum a zelené zahrady.

Zajímavý je i příchod na terasu a k „Zóně prožitků“ a případný výjezd pro dokončené vozy, jež je vytvořen lehkým přemostěním umělých vodních ploch. Tedy je co obdivovat.