Pro politické celebrity zase možnost se ukázat.

Průvodu se totiž zúčastnil i primátor Jan Kubata. „Co oni neudělají, aby je lidi zvolili,“ zaslechl jsem postaršího pána za zády. V cíli pak primátor „držel řeč“, o úpadku morálky. „Od toho to sedí,“ slyším ten samý hlas za sebou.

Naopak dvě babičky mu pak přišly poděkovat, že mluvil „tak hezky“. „Kolikrát jsou politici jiní, než jak je vykreslují noviny,“ odpovídal jim blahosklonně ústecký primátor.

Nečekaně početný průvod vyrazil od kostela Nanebevzetí Panny Marie krátce po druhé hodině. Cestou městem působil značné pozdvižení. Mnoho kolemjdoucích vypadalo, že něco tak exotického jako křesťanské procesí v životě nevidělo. I o tom někteří poutníci horlivě diskutovali.

„Bývali jsme pokornější,“ říkaly si dvě seniorky. „Dneska se manželé jednou pohádají a hned se rozvádějí.“ Další si zase stěžovali, že Česká republika je jediná, kde na Velký pátek není volno.

Poutníci si na cestě o šesti zastaveních vyslechli slova arciděkana Šimáčka o světě politiky, mateřství, rodině, výchově i finanční krizi. Ke kapličce, která měla být na skále obnovena již před lety a co ještě není, arciděkan řekl jen to, že „stále trpělivě čekáme“.

Nemluvil o ní ani primátor Kubata. „Nechtěl jsem se opakovat, o kapli jsem mluvil už loni,“ vysvětlil později. „V tuto chvíli je hotová projektová dokumentace, ale na stavbu chybějí peníze. Stálo by to 36 milionů,“ dodal primátor.