Okenic je na zámku naštěstí dost, takže se všichni návštěvníci v průběhu prohlídky stali v tomto ohledu odborníky.

„Oficiální zahájení sezony formou otevírání okenic je na zámku ve Velkém Březně tradicí, děláme to léta,“ vysvětlil kastelán Miloš Musil.

Kromě toho si návštěvníci mohli lámat hlavu s tím, který klíč nás dostane do těch správných dveří a pomoci s dalšími detaily důležitými pro přichystání zámku na novou sezonu. Přesto tato jedinečná prohlídka mnoho návštěvníků nenalákala. Dorazili jsme tři.

O to lepší příležitost si zámek trochu lépe „osahat“. Návštěvníci byli „pracovní prohlídkou“ zprvu trochu zaskočeni. Rychle jí ale přišli na chuť a otevírání okenic si náramně užili. „Ještě nikdy jsme neměli možnost se takové prohlídky účastnit aktivně. Bylo to netradiční a zajímavé,“ shodli se po prohlídce Jan Řeháček s přítelkyní.

Letošní sezona nabídne návštěvníkům velkobřezenského zámku také několik novinek. Kromě revitalizace vzácného zámeckého parku se návštěvníci mohou těšit také na pět nových pokojů. Ty byly doposud přístupné pouze při vyjímečných příležitostech.

„Pokoje zpřístupníme na začátku září. K vidění v nich bude salonek mladého pana hraběte, pokoje dětí a velmi hezká secesní koupelna,“ doplnil kastelán.