Nedostatečná hygiena. To je zřejmě nejvážnější problém v Ústí.

Stojí totiž za dalšími případy žloutenky typu A v tomto bývalém okrese.

Shodou okolností se všechny případy, zaznamenané lékaři tento týden, týkají dětí. Na to upozorňují hygienici z Krajské hygienické stanice (KHS).

To Ústečany ani nepřekvapilo. „Neudivilo mě to, protože znám dost čuňáků, co jdou v hospodě na záchod a ty svoje ruce si ani neopláchnou. Natož, aby si je pořádně umyli. Pak sáhnou do společných chipsů nebo buráků,“ přiznal Ivan Provazník.

„Budu muset dohlédnout, aby si aspoň děti myly pořádně ruce,“ dodal Provazník.

Josef Trmal, ředitel KHS, k tomu sdělil, že tento týden evidují na Ústecku 4 další případy žloutenky typu A. „Dva případy evidujeme v Teplicích, celkem jich je tedy 6,“ upřesnil Trmal.

„Co je ovšem důležité, je zde vazba na předchozí případy ze začátku roku. Většinou to jsou sociálně slabé rodiny. Teď se to týká žáků škol v Předlicích a Trmicích.“

Trmická starostka Jana Oubrechtová uvedla, že na škole podle jejích informací už pedagogové provedli nutná opatření.

„Je to záležitost školy. Učitelky v každém případě dětem připomněly, že je třeba dodržovat základní hygienická pravidla.“

Ředitel KHS Trmal pak v této souvislosti také apeloval na přísné dodržování pravidel osobní hygieny a samozřejmě i očkování.

„Děti, které jsou očkované, jsou proti onemocnění dobře chráněné,“ dodal s tím, že koncem dubna se opět budou konat takzvané Źluté týdny.

Ty informují právě o prevenci žloutenky.

Žloutenka na Ústecku
Tento týden hlášeno 6 případů: 4 v okrese Ústí nad Labem
V Teplicích 2 případy onemocnění žloutenkou
Výskyt v Trmicích a Předlicích
Mezi případy je spojistost
Návaznost je prokázána k případům z počátku roku
Příčinou je špatná hygiena