Pálí ještě Ústečany oči ze znečištěného ovzduší?
Udělalo se hodně pro čistější prostředí, ale je tu stále hodně prachu z obecné nečistoty i neposekaných luk v okolí města. Další problém je velký dopravní provoz a lokální vytápění, kdy někteří dokonce topí i PET lahvemi.

A z čeho bolí oči vás?
Z prachu, kterého je tu hodně. Ten mi silně dráždí oči.

Já to myslel spíše obrazně.
Od konce Topolánkovy vlády se nic pořádného, co se zákonů týče, neudělalo. Nebudu nasazovat někomu parohy, ale vadí mi nesmyslné vyhazování peněz sociální demokracie do billboardů a vůbec volební kampaně. Na jednu stranu říkají, jak chudí lidé peníze potřebují, na druhou je pak takto rozhazují.

Ovšem někteří říkají, že kdybyste ty peníze měli, tak je dáte do kampaně také. Co vy na to?
Já bych byl proti tomu. Určitá kampaň být musí, ale v takovém rozsahu je přehnaná.

Proč o vás není tolik slyšet jako třeba o vašem stranickém kolegovi a senátorovi Jaroslavu Kuberovi?
Každý je svým naturelem jiný. Kdybych já řekl něco, co normálně Jaroslavovi Kuberovi lehce projde, tak by na mě lidé hleděli divně. Ke mně to prostě nepasuje.

Co se vám za těch šest let, co jste v Senátu, podařilo udělat?
Jednou z nejvýznamnějších věcí je, že jsem pomohl prosadit výrazné zkrácení čekacích dob na operaci kloubních náhrad v Ústí nad Labem. Hodně práce jsem také udělal okolo ústeckého kampusu. Na severu nám chybí vzdělaní lidé.

Senátor Pavel Sušický.


A co schválené zdravotnické poplatky, tím se nepochlubíte?
Určitě nebyly míněny špatně. Určitá regulace by měla být. Nebyl jsem tvůrcem té reformy, ale můj názor je, že by na receptu neměly být dvě placené položky. Pouze jeden manipulační poplatek ve výši třiceti korun. Regulační poplatky by měly regulovat, proto pokud má pacient doporučení na vyšetření u odborného lékaře, bych další poplatek zrušil.

A co poplatek za pobyt v nemocnici?
S tím souhlasím, to jsou hotelové služby. Ale poplatek za pobyt novorozence v inkubátoru byl nesmyslný. Je také správně, že se zrušily poplatky u dětí.

Jak se stane z očaře politik?
Jednoduše, určití lidé vás osloví a vy o tom začnete přemýšlet. Já jsem vstoupil do ODS v roce 1991. Možná jsem si chtěl trochu odpočinout od „oka“. Začal jsem se angažovat už jako student v roce 1968 na gymnáziu. Tehdy jsem byl založením rocker, poslouchal jsem Beatles, Rolling Stones nebo Olympic. Měli jsme tzv. „Divadélko pro třicet“, zvali si zajímavé lidi, a ti nám pomáhali otvírat oči.

Moc si vás nedovedu představit s dlouhými vlasy. Měl jste je?
Na hlavě jsem jich nikdy moc neměl, ale relativně jsem delší vlasy měl. Byl jsem na gymnáziu a byla to tehdy uvolňující atmosféra. Pak přišel šok v podobě příjezdu okupačních vojsk v roce 1968. V té době jsem začal být apolitický. Až po revoluci jsem se začal opět angažovat.

Byl jste opět schválen vaší stranou jako kandidát do dalších podzimních voleb do senátu. Kandidaturu už oznámil i Jaroslav Doubrava, váš největší soupeř z posledních voleb a také váš předchůdce v senátu za Ústecko. Co na to říkáte?
Nikdy jsem ho nepodceňoval. Za šest let, co byl senátorem, zná dost lidí. Naše názory jsou v naprosté většině rozdílné. Kritizuje vše, ale důsledně vynechává dobu před rokem 1989.

Když jsem s ním dělal rozhovor, tak si stěžoval na ovlivněné výsledky voleb ve váš prospěch.
To jenom svědčí o jeho nesoudnosti. Platnost voleb potvrdil nezávislý soud, a to tím, že zcela zamítl jeho stížnost na neregulérnost voleb.

Za ČSSD by měl kandidovat primář Pavel Dlouhý. Co říkáte na něj?
Známe se spolu, ale nekomentuji to zatím, není veřejně nominován. Každopádně mým největším soupeřem bude, vzhledem k preferencím a financím, kandidát právě z ČSSD.

Kolik času trávíte v senátu a kolik v ordinaci?
Senát není časově náročný jako poslanecká sněmovna. Já nenavštěvuji v Praze žádné recepce, takže ordinuji i třeba v sobotu. Politikům bych skoro nařídil, aby měli ještě klasické zaměstnání. Protože nebudou tak odpoutaní od normálního života. Já například mám v ordinaci lepší kontakt s lidmi než v senátorské kanceláři, jsem v neformálním prostředí a lépe mi řeknou, co je trápí, i mimo zdraví.

Zrušil byste senát?
Senát bych nerušil, naopak bych posílil jeho kompetence, aby ho nemohla poslanecká sněmovna tak lehce přehlasovat. Jestli někde šetřit, tak v něm omezit řadu věcí. Všechny služby tam jsou zdvojené, pro senát i sněmovnu. Od mzdové účtárny až po garážmistra. Jsou tam zbytečně placená pracovní místa.

Jak byste okomentoval současnou situaci v ODS, kdy těsně před volbami odstoupil Mirek Topolánek z místa předsedy i lídra strany do voleb?
Po prohraných krajských volbách jsme měli mnohem tvrději zasáhnout a prosadit razantnější změny ve vedení ODS. To se nestalo a Mirkovi Topolánkovi se podařilo období neúspěchu překlenout bez podrobnější praktické analýzy. Tehdy jej podpořila i ústecká ODS a já to s odstupem času hodnotím jako chybu. Myslím, že změna lídra ODS prospěje. Definitivně to rozhodnou květnové volby.

Co můžete říci o Petru Nečasovi?

Vážím si ho, vždy měl rozumné názory, umí se slušně chovat a nemá žádné kostlivce ve skříni.

A co Petr Gandalovič? Byl by on vhodný nový předseda strany?

Nevím, jestli ještě bude mít chuť, jeho podzimní snaha o post předsedy ho musela stát mnoho sil. Nechme to na Kongresu ODS po volbách a uvidíme, kdo do té doby vykrystalizuje.

Předseda okresní ústecké ODS jste vy, předseda krajské ODS je Jan Kubata, ale lídr do voleb za Ústecký kraj je Petr Gandalovič. Jak se v tom mají lidé vyznat?
Ještě bude jeden lídr do komunálních voleb (smích).

A to bude kdo?
To nevím. Musíme vybrat někoho, který dokáže, abychom se dále podíleli na vedení města.

Co Patrik Oulický?
Je to jeden z řadových členů ODS a musíte se na to zeptat jeho.

Říká se o něm, že to je šedá eminence ODS.
Co to je šedá eminence?

To je člověk, co není v žádné vrcholné funkci ve straně, přesto má na ni velký vliv. Z čeho jeho silné slovo pramení?
To se těžko definuje. Pravděpodobně je asi charismatickou osobností.

Topolánek hodil nedávno na ústeckou ODS jedovatou slinu, když vás označil jako velrybáře z Ústí. Jak jste na to reagoval?
S určitou lítostí. Jednou nám to bylo napasováno a určitým způsobem se to s námi veze. Obdobné postupy nabírání nových členů do strany odsuzuji. Myslím, že problémy se mají řešit ihned a zeptal jsem se Mirka Topolánka, proč nás tedy neatakoval ihned po tom, co k tomu došlo.

Co vám na to Topolánek odpověděl?
Neodpověděl mi.

Jakou jste prováděl nejsložitější operaci?
To byla operace člověka, kterému rozbrušovací kotouč rozřízl obě oči. To bylo hororové poranění.
Sušický: Má přezdívka? Sušák
Menší podsaditý muž v saku a roláku. Tak se mi přišel představit senátor za Ústecko Pavel Sušický. Oční lékař je zároveň i šéfem ústecké ODS.
Herec Josef Náhlovský na jeho adresu v jednom z mých předešlých rozhovorů řekl, že to je jeden z nejslušnějších politiků, které zná. Že určitě nic neukradl.

„Pan Náhlovský je také slušný člověk,“ usmál se Sušický, když reagoval na tvrzení známého komika.
Je pravda, že Sušický má pověst klidného a pro někoho trochu nudného a necharizmatického politika. Panem Neviditelným ho označují i někteří jeho političtí protihráči.

Přesto se Sušák, jak mu prý přezdívají po jeho otci, v rozhovoru se mnou několikrát odvázal.
Bohužel pro čtenáře, tyto věty neprošly jeho závěrečnou autorizací až do novin. „Nebyl jsem asi moc ve formě, když jsem vám to navykládal,“ omlouval se, když mi volal, že své odpovědi trochu upravil.

Zaujala mě také jeho historka, jak se jel po revoluci podívat do Švédska ke svému kamarádovi, který tam dělal zubaře. „On mi udělal perfektně zuby a já až u něj poprvé poznal, že jde trhat a vrtat zuby bezbolestně,“ kroutil hlavou Sušický. Ovšem to nebylo jediné, co si ze Skandinávie přivezl.
„Za druhé jsem tam viděl rovnocenný vztah a důvěru mezi pacientem a lékařem. To jsem si vzal za své i já a ke svým pacientům se snažím chovat slušně.“

Podařilo se mu zrak zachránit?
Ano. Šlo o mnohahodinovou operaci.

Máte za sebou nějakou nepovedenou operaci?
Každý chirurg se setká s operačními komplikacemi a nemusí nutně udělat chybu. Vždy jsem udělal maximum pro to, aby to dobře dopadlo. Někdy problém nastane, každá operace je unikátní.

Četl jsem, že jste doposud operoval na sedm tisíc šedých zákalů oka. Sedí to číslo?
Vedu si přibližnou statistiku a dnes těch operací už bude asi osm tisíc. Je to rutina, a proto jsem to přestal počítat. V současné době se věnuji převážně laserovým operacím a oční ambulanci, což jsem také svým pacientům před volbami slíbil.