Na zavřené brány Wágnerky letos narážejí návštěvníci hradu Střekova. Restaurace s venkovním posezením na vyhlídkové terase po deseti letech ukončila provoz. A s ní i zdejší cukrárna a vinárna.

„Už jsme to zjistili a bylo to pro nás nepříjemné překvapení. Milujeme ten krásný výhled z hradu a chodíme si tam s rodinou pravidelně posedět, máme to kousek. Jenže bez občerstvení už to není ono. Snad s tím něco hrad udělá,“ doufá Markéta Hlinovská ze Střekova.

Kastelán: Je to důsledek krize

Kastelán hradu Jiří Himmel uvedl, že je to důsledek krize. „Nájemce nám vypověděl smlouvu, prostě to už neutáhl, i když měl u nás slušné podmínky. Nájmy dole ve městě jsou daleko vyšší,“ poznamenal.

Podle něj ale pro potřeby návštěvníků hradu nejsou třeba dvě restaurace, stačí prý bohatě Kovárna ve spodní části nádvoří, která otevřená zůstává. Zvláště když prý na hrad míří hlavně rodiče s dětmi a důchodci.

„Všichni mají hluboko do kapsy a udělají si raději na cestu sendvič,“ míní Himmel.

Ústečan Jiří Zeman je ovšem jiného názoru. „Je to velká škoda, že nahoře restaurace skončila. Každé léto jsme tam párkrát s manželkou zašli na oběd. Ten výhled z terasy se nedá popsat. A teď tam nic nebude? Je to rána, my si tam svačinu určitě nenosili,“ řekl.

Nájemce: Platili jsme už moc

Provozovatel jak Kovárny, tak i dnes už bývalé Wágnerky, Vladimír Kytka označil Himmelovo vyjádření za blábol.

„Nedohodli jsme se na podmínkách. Chtěli po mně nájem za celých dvanáct měsíců, i když Wágnerka fungovala jen v sezoně, zhruba půl roku. V zimě to ani nešlo, je tu vypnutá voda, elektřina a uzavřený přístup,“ argumentoval Kytka. Kompromisní dohodu žádal prý dlouhodobě, ale bez úspěchu.

Nájemné za Wágnerku jej přišlo každý měsíc provozu kolem 50 tisíc korun, což považuje za neúnosné, zvláště když k tomu připočítá ještě provozní náklady včetně energií.

„Srovnávat podmínky na hradě, který je závislý hlavně na turistech, s městem, kde denně procházejí stovky i tisíce lidí, přece nelze,“ je přesvědčen Kytka.

Pro srovnání, za nájem výletního zámečku s restaurací a ubytováním na další ústecké dominantě Větruši město Ústí od provozovatele vybírá měsíčně 1 tisíc korun.

Uzavření Wágnerky Kytka lituje, nicméně jinak to prý nešlo. „Provoz jsem musel již nějakou dobu dotovat ze svého a už to nebylo o podnikání, ale o sociální práci,“ dodal.

Střekovský starosta Vlastimil Žáček zdůraznil, že hrad je v soukromém vlastnictví a vlastníkovi nikdo, ani radnice, nemůže diktovat, jaký má stanovovat nájem, ani jaké služby na hradě má mít.

„Ale je to škoda. Wágnerka poskytovala kvalitní služby a mělo to tam krásnou hradní atmosféru. Poselství pro návštěvníky, aby si nosili svačinu s sebou, je určitě špatné. Neprospěje to reprezentativnosti ani návštěvnosti hradu, o kterou jistě vlastníkovi jde,“ soudí Źáček.

Správce hradu, firma L. E. Holdings sídlíci v Nelahozevsi, byl telefonicky nedostupný. Starosta Střekova ale slíbil, že se pokusí za znovuotevření horní restaurace zalobovat přímo u majitele Martina Lobkowitze.

Zpracovali Jitka Hadašová a Vladimír Mayer