VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Salfický: Chci v Ústí pokračovat a skončit tu kariéru

Ústí nad Labem /OTÁZKY ŠÉFREDAKTORA/ - V sobotu měl poprvé nastoupit v brance hokejistů Ústí v boji o extraligu. Jenže Ústí nezvládlo finále první ligy a proti Boleslavi se postaví Chomutov.

11.4.2010 3
SDÍLEJ:

Dušan SalfickýFoto: DENÍK/Vladimír Mayer

Gólman Dušan Salfický si zabalil kufry a místo na hokej v sobotu vyrazil k moři na dovolenou.

Dvojnásobný mistr světa se bude snažit zapomenout na jednu z nejhorších sezon svého hokejového života.

Kam se chystáte na dovolenou?
Do Egypta. Jedu tam jen já a nejmladší syn Tomášek. On si to přál a Egypt si vybral, že tam je nyní teplo.

A kdo další tvoří vaši rodinu?
Mám manželku a dvě děti, dvanáctiletého a patnáctiletého kluka.

Oni s vámi bydlí tady v Ústí?
Ne, celá rodina žije v Pardubicích a manželka to tam má všechno na povel. Tak to bylo vždycky, i když jsem hrál v Rusku nebo v Americe. Z Ústí jsem jezdil v sezoně domů asi jednou za čtrnáct dní domů. Někdy zase přijela manželka s dětmi na víkend sem na sever.

Jak se jim Ústí líbilo?
Moc, byli jsme na hradě Střekov, kde je krásný výhled do údolí Labe. Pak jsme navštívili v zoo. Kluci byli spokojeni.

Koukám, že už jste si oholil knírek, takzvaný řidítka. Proč?
Já jsem vypadal s tím „drátem do betonu“ blbě. Muselo to hned pryč, připomínalo mi to porážku ve finále od Chomutova.

S Chomutovem jste prohráli po vyrovnané sérii 4:3. Do baráže o extraligu postoupil soupeř. Jak se cítíte nyní, pár dní po vyřazení a konci sezony?
Beru to hlavně z osobního hlediska. Jsem hodně zklamaný. Bohužel jsme nedosáhli ani loňské účasti v baráži. Sám jsem si nesplnil cíl, který jsem si dal, když jsem do Ústí před dvěma roky šel. Extraliga tu opět nebude. Strašně mě to mrzí. Za ty dva roky jsem poznal, že je tady spousta rušivých elementů kolem hokeje. Lidé nám nevěřili, podezřívají nás ze všeho možného. To jsem chtěl změnit. Nepovedlo se.

To už asi ani nemáte chuť v Ústí pokračovat. Je to tak?
Mám, ale mně v dubnu končí smlouva a vedení mě sem bralo kvůli tomu, abych tým dovedl do extraligy. Měl jsem být ten hlavní stavební kámen a nevím, jaké má vedení plány do budoucna.

A vy osobně byste chtěl tady zůstat?
Nebráním se tomu, klidně bych tu ještě rok nebo dva hrál a třeba i skončil svou kariéru. Nyní je to na vedení, jestli dostanu nabídku.

Kdy bylo z porážky větší zklamání? Letos, když jste prohráli ve finále s Chomutovem, nebo loni, když jste nestačili v baráži o extraligu Boleslavi?
Asi letos. Loni jsme play off zvládli. V baráži jsme hráli vyrovnané partie, ale Boleslav byla lepší. Letos jsme měli kvalitní mužstvo, ale bohužel jsme nedosáhli ani na tu baráž.

V čem byl Chomutov lepší?
Nevím. Asi se víc jejich klíčových hráčů potkalo s lepší formou. Také jsme nedokázali vyhrát ani jeden zápas v Chomutově. My je chtěli přehrát jen hokejem, ale to nešlo. Oni do toho dali o něco víc.

Zažil jste v průběhu finále nějaké provokace od soupeře?
Nějaké slovní přestřelky tam byly, ale ke mně se soupeř choval slušně. I Radek Duda, jaký to je jinak v uvozovkách blázen, tak po souboji přišel a poplácal mě a omluvil se. Přistupovali ke mně s respektem. Ale Duda měl s naším obráncem Pojkarem slovní válku, štěkali po sobě a při rozbruslení po sobě stříleli puky.

#nahled|https://g.denik.cz/54/85/karikatura_dusan_salficky_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/54/85/karikatura_dusan_salficky.jpg|Karikatura: Dušan Salfický#

Jaký jste měl ohlas fanoušků na porážku?
Přímo na stadionu zatleskali. Na můj vkus jsme brzo odjeli z ledu a trochu nedůstojně jsme se s nimi rozloučili. Ovšem po celou sezonu jsem pociťoval od některých fanoušků nedůvěru.

Z čeho? Že prodáváte zápasy?
Ano, tady se to drží z doby, kdy mužstvo sestoupilo z extraligy a pár hráčů bylo předčasně posláno na dovolenou. Místo toho, aby se to vymýtilo, tak se v tom zde někdo vyžívá. Tento klub si to nezaslouží, štve mě to.

Byly po posledním zápasu v sezoně i slzy?
Někteří z hráčů je schovávali pod ručník, někdo brečel až doma.

Co vy?
Já jsem si své odbrečel, když jsem byl mladý. Nyní jsem byl tak prázdný, že jsem neměl sílu a ani kde ty slzy brát. Pak když jsem utkání viděl v televizi, tak jsem měl na krajíčku.

Jaký obdržený gól vás v sérii nejvíce mrzí? Byl to ten poslední od Kováře, kvůli kterému jste prohráli rozhodující duel 1:2?
Ten byl smrtelný a vše ukončil. Špatně ho rozdejchávám ještě nyní, byla to smůla. Neviděl jsem puk. Ale také v úvodu šestého zápasu jsem dostal v Chomutově takové dvě brambory. To se nemůže stát.

Kdy jste byl ve své hokejové kariéře nejvíc dole?
Nejdřív vám řeknu, kdy jsem byl nahoře. V Pardubicích jsme sice po zápase s Olomoucí buleli jak malé děti, ovšem prohráli jsme až ve finále extraligy. Byli jsme mladí a nikdo nám nevěřil. Do play off jsme šli z osmého místa. Pak jsme byli s Plzní třetí a já na tom měl velký podíl. A mé katastrofy? To bude můj slavný vlastní gól, když jsem chytal v Plzni v utkání se Spartou. Byli jsme blízko vyřadit favorita, jenže já potopil celé mužstvo a jeho roční práci. Nemohl jsem to překousnout.

Nahoře jste byl také s českou reprezentací, když máte dvě zlata z mistrovství světa a bronz z olympiády v Turíně.
Na to bych málem zapomněl. Těchto medailí si hodně cením. I když mi někdo říká, že jsem tam skoro nechytal. Ale já na to si říkám: Když se dostanete mezi dva, tři nejlepší brankáře, musíte něco umět. Odchytal jsem třeba jen zápas proti Japoncům a Itálii, ale byl jsem tam, nikdo mi to neodpáře. Ty medaile mám.

Co byste chtěl dělat po kariéře hokejisty?
Studoval jsem elektrotechnickou průmyslovku, ale po dvou letech jsem šel na elektrotechnické učiliště. Nestíhal jsem. To bych ovšem dnes dělat nechtěl, přestože bych se rukama uživil. Už jsem toho měl naplánovaného hodně. Když jsem se vrátil z Ruska, uměl jsem skvěle jejich jazyk. Pak částečně anglicky a chtěl bych tyto kontakty využít. Potom je šance zůstat u hokeje. Ale trenérem bych být asi nemohl, byl bych hodně tvrdý.

Jaký je trenér Ústí Petr Rosol?
Je moc demokratický. Hořava minulý rok byl zase pravý opak. Petr má zmáknutý útočný hokej, ale moc to nechával na nás, abychom si hierarchii v týmu stanovili sami. Jenže těch hráčů s ambicemi tu bylo hodně. Měl být od začátku malinko tvrdší. Tady chtěl každý moc hrát, ale to nejde. Nejde uspokojit všechny. Petr se o to snažil, ale pak chyběla ta jistota v klíčových momentech.

Jistotu jste neměl ani vy v brance, když jste se střídal se Zdeňkem Orctem. Jak jste to prožíval?
Já potřebuji mít důvěru, ale hlavně zodpovědnost a musím mít naloženo. Prostě pořád chytat. Nakonec jsme se se Zdeňkem domluvili a nějak to šlo. Střídali jsme se po dvou zápasech. Také mi pomohlo, že jsem jezdil chytat na střídavý start do extraligy. Nakonec i v play off jsme se střídali po jednom zápasu.

Salfický: Sklopené oči a dovolená

„Půl hodiny před naší schůzkou mi raději napište SMS, abych na to nezapomněl. Přeci jen už jsem starší člověk,“ varoval mě osmatřicetiletý brankář Ústeckých Lvů Dušan Salfický.

Raději jsem mu tedy napsal. Nakonec dorazil asi o pět minut později. Byla středa dopoledne. Salfický přiběhl do redakce Deníku a hned sháněl internet.

„Potřebuji se dostat na mail a vytisknout si smlouvu,“ prosil mě. Čtyři dny před odletem si zajišťoval dovolenou. „Je to všechno narychlo. Až nyní jsem to objednal,“ utíral si pot z čela, když držel objednávku dovolené do egyptského letoviska Hurgada.

Když bylo vše zařízeno, mohli jsme se v klidu vrhnout na rozhovor. Salfický byl při něm smutný. Stále se nevyrovnal s finálovou porážkou od Chomutova. Většinou, když odpovídal, měl sklopené oči, které si občas promnul.

Vyrušila nás jen jedna SMS. „Robert Reichel ukončil kariéru,“ četl mi. Poté se hovor stočil k Dominiku Haškovi, který je o sedm let starší a nyní vede své Pardubice do finále.

„Takže máte ještě před sebou také sedm let hokeje,“ říkám mu. „Nestrašte! Dominik je jen jeden, já skončím tak za rok, či dva,“ usmál se Salfický, který je známý tím, že se rád hezky a moderně obléká.

„Nyní chodím nakupovat do Fora, ale nejlepší to bylo v Rusku. Co v Itálii ušijí, tak to hned odvezou do Ruska a tam se to prodává. Ale je to tam také pěkně drahé.“

Máte už nějaké nabídky na další sezonu?
Zatím nic. Moc lidí neví, že mi tady končí smlouva.

Je nějaký gólman, ke kterému byste do dvojice nešel?
Je takový, ale ten už extraligu nechytá. Když jsem přišel do Plzně, byl tam Michal Mařík a ten neunesl, že jsem ho vystrnadil z místa jedničky. Pak mě pomlouval. Ještě je jeden brankář, ale toho jmenovat nebudu.

Ještě bych se chtěl dotknout nejslavnější hokejové soutěže NHL. Proč vy jste se tam nechytil?
Byl jsem v devětadvaceti letech draftován New York Islanders. Byli jsme tam čtyři gólmani. Před sezonou dva poslali na farmu a já zůstal v hlavním týmu. Měl jsem tehdy super přípravu. Jenže pak přišel můj osudový okamžik. Dominik Hašek se rozhodl vrátit k hokeji do Detroitu. A ten pustil gólmana Osgooda, v doplňovacím draftu si ho vzal právě Islanders. A nakonec dali přednost jemu, měl zkušenosti. Tím moje kariéra v NHL skončila.

Takže Hašek vás nepřímo připravil o místo v NHL?
Přeneseně ano, ale za to bych ho nevinil (smích).

Ovšem pak jste vyzkoušel tři týmy v Ruské KHL. Jaké to tam bylo?
Spali jsme třeba na hotelu, kde jsem se bál usnout. Nyní se to hodně zlepšilo, stadiony, města i hotely. Byl jsem tam hodně spokojený.

Nyní se do ruské interkontinentální ligy hlásí Hradec Králové. Jestli mu to vyjde, bude muset vybudovat tým. Do toho byste šel?
Rusko mě vždy lákalo, nebál bych se toho. Hrát ruskou ligu a být ještě doma v Hradci, tak to by bylo super. Ale pořád to je pro mne spíše science fiction.

Autor: Vladimír Mayer

11.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Jiří Drahoš
12

Studenti chtějí na Hradě Drahoše, Zeman si ale polepšil

Nehoda, pod níž se podepsala namrzlá silnice, ilustrační foto.
24

Počet nehod v Ústeckém kraji minulý týden: víc než dvě stovky

Jubilejní Lokomotif Cup rozzáří hvězdy

Ústí nad Labem - Jubilejního pátého ročníku charitativního turnaje Lokomotif Cup se zúčastní i boxerské hvězdy Bytyqi a Šálek či herec Leoš Noha. 

Pavel Šporcl: Lidé mají slzy v očích

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Do Ústí veze houslový virtuos Pavel Šporcl své první sváteční album Vánoce na modrých houslích. Koncert je v pátek od 19.30 hodin.

FOTO/ANKETA: Právě jsme se narodili

Ústí nad Labem - Představujeme vám miminka vyfotografovaná v 50. týdnu roku 2017.

VIDEO: Muže v Dubí srazilo auto. Z ošklivě vypadající srážky vyvázl dobře

Dubí – Je to k neuvěření. V Dubí se stala hrůzostrašně vypadající noční nehoda chodce s autem. Muž po střetu vyletěl několik metrů do vzduchu a skončil na chodníku. Jako zázrakem se mu ale nic vážného nestalo.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT