Cestující i starostové obcí kolem Kozí dráhy se radují. Na trať, která za dob provozu pamatuje jen staré motoráky, vyrazí nejmodernější soupravy.

Bohužel jen na dva týdny. RegioJet, patřící pod Student Agency, vyšle na trať reklamní vlaky.

„Vlaky by mohly jezdit trvale, ale to by musel Ústecký kraj vypsat výběrové řízení a vybrat pro cestující dopravce s nejlepší cenou a kvalitou služeb,“ říká jednatel Student Agency Radim Jančura.

Dopravu ale nadále obstarávají České dráhy, takže žluté vlaky RegioJet se v kraji objeví jen na 14 dní. Na trať mezi Děčínem a Krupkou by měly vyrazit příští víkend, na trať mezi Ústím a Litvínovem 26. dubna. Cesta by cestující měla stát jen pětikorunu.

S obnovením dopravy na Kozí dráze kraj nepočítá. „Ústecký kraj neplánuje zajišťovat základní dopravní obslužnost využitím trati zvané Kozí dráha, neboť pro tento účel objednává dostatečné množství autobusů,“ říká mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

Slíbila však, že zároveň je ale kraj připraven podpořit turistický provoz na této trati finančním příspěvkem pro obce, pokud o to požádají.

Zástupci Českých drah (ČD) upozorňují, že RegioJet v Ústeckém kraji nechystá představit nic nového.

„Hlavním lákadlem má být souprava Desiro, kterou ČD v Ústeckém kraji již provozují,“ říká mluvčí ČD Radka Pistoriusová. Dodala, že pokud jde o zajištění dopravní obslužnosti na jednotlivých tratích, ČD ji zajišťují na základě objednávky a smlouvy s krajem.

Starosta Telnice Jaroslav Doubrava říká, že starostové provoz vítají. „Loni od října do Vánoc se ukázalo, že o provoz zájem je. Bylo by dobré, kdyby se provoz na dráze obnovil,“ uvedl Doubrava.