Jedním z takových míst, které stojí za návštěvu, je například Grosser Winterberg (Velký zimní kopec) a Kipphornaussicht.

Z výchozího bodu ve městě Schmilka se jde přes Mühlberg ve směru na Zwieselhüte. Odtud vede trasa doleva po cestě Elbleitenweg až po odbočku „Heilige Stiege“.

Po žluté značce se poté dostanete na hřebenovku a odtud doprava po modrém značení až na Grosser Winterberg. Z něho pokračujete krátkým úsekem lesní cesty s názvem Winterbergstrasse na vyhlídku Kipphornaussicht, která je považována za jednu z nejkrásnějších v Saském Švýcarsku.

Z ní se pak sestupuje dolů po úzké horské stezce ve směru zpět na Schmilku.

Užitečné informace

Tourismusverband Sächsische Schweiz e. V.
Bahnhofstr. 21
D-01796 Pirna

www.saechsische-schweiz.de
Phone: +49 (0) 3501 470147
Fax: +49 (0) 3501 470148

Krásná vyhlídka Franzosensprung

Cesta na tuto vyhlídku začíná na úpatí vrchu Quirl (Kvedlačka) v Leupoldishainu. Po modré značce půjdete něco přes půl kilometru dlouhým úsekem, jenž vede po široké zpevněné lesní cestě.

Po překonání několika schodů se dostanete na skalnatý vrchol. Na levé straně se nachází vyhlídka Franzosensprung. Turistům poskytuje nádherný výhled na pevnost Königstein a za ní ležící Lilienstein. Na pravé straně pak lze spatřit Pfaffenstein.

Toto klidné místo přímo vybízí k odpočinku, výletníci si zde mohou oddychnout před tím, než sestoupí opět po schodech na další lesní stezku a nakonec sestoupí zpátky na Leupoldishain.

Wolfsberg neboli Vlčí hora

Výstup na 342,9 m vysoký kopec Wolfsberg (Vlčí hora) jižně od Reinhardtsdorfu vede od zastávky ve Schmilce po červené značce kolem stolové hory Kaiserkrone (Císařská koruna) přes obce Schöna a Neue Sorge.

Kdo chce, může odtud pokračovat přes les až na horu Grosser Zschirnstein.

Nedaleko od jejího vrcholu byla v roce 1890 postavena restaurace, která se díky nádherné vyhlídce stala oblíbeným výletním cílem. Dnes tady stojí vyhledávaný Panoramahotel.

Z a j í m a v o s t i

Jméno „Saské Švýcarsko“ bylo vytvořeno dvojicí švýcarských romantických malířů Antonem Graffem a Adrianem Zinggem, kteří studovali na Drážďanské akademii umění. Při svých výletech do tohoto pohoří, ležícího přímo před branami Drážďan, nadšeně prohlašovali, že taková romanticky malebná krajina by se měla jmenovat Švýcarsko.

V oblasti Českého a Saského Švýcarska se nachází minimálně 56 skalních hradů, které pocházejí převážně ze 14. století. Jejich (již skromné) zbytky a ruiny vzbuzují u některých turistů úžas nad stavitelským uměním dávných loupeživých rytířů a nad logistickými problémy, kterým museli čelit.