Politika v Chlumci? Jako na Divokém západě.

Podvody, zneužívání pravomoci veřejného činitele, porušování povinnosti při správě cizího majetku. Tak zní výčet trestních obvinění podaných na bývalého dlouholetého starostu Romana Hanusche.

Čtyři obvinění

Případem se zabývá ústecká krajská policie. „V kauze Chlumec policie zahájila trestní stíhání,“ oznámila Šárka Poláčková, mluvčí policie Ústeckého kraje.

Deník má nicméně k dispozici z neoficiálních zdrojů jasná fakta, která ukazují na čtyři prohřešky bývalého starosty Chlumce, kvůli kterým je policií stíhán.

Hřích první: Hanusch měl bez vědomí zastupitelstva obce jednat na vlastní pěst v záležitosti výstavby rodinných domů ve Stradově, v níž figuruje podivná firma L&P RealitTeam.

Hřích druhý: Od společnosti MFC Izoblok (respektive Morfico) koupil Hanusch tvárnice a nechal vytvořit projektovou dokumentaci na výstavbu 7 bytových domů – opět bez vědomí zastupitelstva. Přitom však věděl, že na to obec nemá peníze.
Samotný Hanusch dva dny nereagoval na telefonáty. Má k tomu důvod. Další průšvihy.

Hřích třetí: V loňském listopadu odvolaný starosta na konci roku 2008 prodal jménem obce za tři miliony Chlumecký rybník firmě Chlumecká rybářská s.r.o. Přestože to procesuálně neprošlo skrze zastupitelstvo a prodej tedy byl neplatný, na obecní účty dorazila záloha milion korun. Jelikož obecní kasa v té době zela prázdnotou, použil Hanusch onen jeden milion na výplaty.

Hřích čtvrtý: Dalším šrámem na Hanuschově pověsti je důvodné podezření z dotačního podvodu. Toho se měl dopustit při shánění prostředků na výstavbu infrastruktury pro domky ve Stradově, jejíž neprůhledné financování vedlo k exekuci majetku obce.

Pak tu ještě máme kauzu zfalšovaného formuláře na ministerstvu financí. K tomu zástupce tiskového mluvčího ministerstva Jakub Haas uvedl, že dotační žádost ve výši 12 milionů měla množství nedostatků.

„Ze žádosti vyplývalo, že stavba byla realizována již v roce 2007, což je v rozporu s pravidly programů,“ řekl. Dokončená práce tedy již nemohla být zpětně dotována, a proto Hanusch údajně upravil formuláře tak, aby to vypadalo, že výstavba infrastruktury je ve fázi realizace. Dál zfalšoval výpis z katastru nemovitostí a podal nepravdivé podklady o provedeném výběrovém řízení.

Obec rozdělená

Současný starosta Josef Říha se nechtěl k případu trestně stíhaného bývalého nadřízeného vyjadřovat. „Rada obce vzala rozhodnutí o trestním stíhání na vědomí. Své stanovisko ohledně této záležitosti zveřejním po poradě s obecním právníkem,“ sdělil.

Chlumečané nejsou v názoru na postavu Hanusche jednotní. Miluše Škrletová se například domnívá, že obvinění jsou nepravdivá. „Já si myslím, že je to habaďůra. Je to rozumný chlap,“ vyjádřila se. „Je ale pravdou, že člověk do toho nevidí,“ dodala jedním dechem.
„Je to darebák,“ oponuje Marie Prodanová, která si o něm nemyslí nic dobrého.

Hanusch, který vládl podkrušnohorské obci devatenáct let, ale už jednou kvůli podobným problémům trestně stíhaný byl. V roce 2002 dostal za zneužití pravomoci veřejného činitele a úvěrový podvod podmínku. Chlumec dle posledních informací dluží 90 milionů korun.