Dezerce a politický turismus pro jedny. Vítaná pomoc a podpora pro druhé.

To jsou reakce na dvojitý přestup zastupitelů centrálního městského obvodu z jedné politické strany do druhé. Místostarosta Jan Tvrdík opustil řady Alternativy pro Ústí a zastupitel Václav Kůrka pak Sdružení pro zdraví, sport a prosperitu.

Oba se rozhodli posílit mužstvo Občanské demokratické strany.

Toto ovšem dost dramaticky změnilo poměr sil v obvodu. ODS teď má 15 hlasů ku 12 hlasům z ostatních partají.

Jak o tom hovoří Jan Tvrdík, dostal prý v létě nabídku, zda by nechtěl vstoupit do ODS. „Vzal jsem si dobu na rozmyšlenou. Projednal jsem to s Alternativou, ti souhlasili,“ popisuje Tvrdík.

„V mé práci se asi nic měnit nebude, jsem tu pro občany. Politika ODS mi vyhovuje. Setkal jsem se ovšem i s reakcí, proč do ODS, když dnes není na špici, ale mně na tomhle zase tolik nesejde,“ dodal. Václav Kůrka, další z přestupujících zastupitelů, to nekomentoval, ani včera nezvedal telefony.

Jejich kolegové v zastupitelstvu oba přestupy vnímají rozporuplně. Například Karel Nepraš (SZ) uvedl, že osobně si o obou komunálních politicích nemyslí nic zlého, ale že je z jejich rozhodnutí poněkud rozpačitý. „Mě prostě mrzí, když se někdo prezentuje jako kandidát nějaké alternativy a pak se stane součástí establishmentu.“

„Nemám s nimi ale žádnou špatnou zkušenost. Lidé občas i změní názor, ač to bývá spíš výjimečné,“ dodal Nepraš.

Mnohem tvrdší je ovšem ex–komunista Jaroslav Kubín, dnes nezávislý zastupitel. „Je evidentní, že to by se dít nemělo. Divím se ČSSD, coby koaličnímu partneru ODS v centrálním obvodu, že si v tom případě nenárokuje místo starosty.“

#nahled|https://g.denik.cz/54/63/ne_as_petr_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/54/63/ne_as_petr.jpg|Karikatura Petr Nečas#

Obdobně si též myslí, že by Kůrku v pozici předsedy kontrolního výboru měl nahradit někdo z místní opozice. „Rozumím ovšem tomu, že do konce volebního období zbývá už jen půl roku,“ dodal Kubín. Zastupitel Kůrka za SZSP byl totiž členem opozice a předsedal zdejšímu kontrolnímu výboru.

Starosta obvodu Václav Verner (ODS) k tomu pak vysvětlil, že oba zastupitelé byli osloveni hlavně kvůli kvalitní práci, jež pro obvod odvedli. „Co k tomu mohu říci je, že pan Tvrdík dostal nabídku, protože jako s koaličním partnerem jsme s ním byli spokojeni. Rozmýšlel se poměrně dlouho než kývnul,“ řekl. „Také pan Kůrka, ač byl v opozici, dobře pracoval v kontrolním výboru,“ dodal starosta Verner.
Co si o dvojitém přestupu zastupitelů centrálního městského obvodu myslíte právě vy?

NAPIŠTE NÁM SVŮJ NÁZOR NÍŽE DO DISKUZE!