V letošním roce si toto výročí naši sousedé připomínají zvláštní výstavou „Stein der Weissen (Bílé Zlato)“, která je již od tohoto týdne k vidění přesně tam, kde vše začalo - právě na hradě Albrechtsburg.

Alchymista Johann Friedrich Böttgers hledal Kámen mudrců, tedy substanci přeměňující neušlechtilé kovy ve zlato. Marně.

Ale místo toho nalezl arkanum, evropský protějšek čínského porcelánu. Pomocí živlů země, oheň, voda a vzduch tak z hrubého, tvrdého kamene vznikl skvost – jemný, filigránský, zářící porcelán. (Kámen mudrců znamená Stein der Weisen, weise je moudrý, weiss bílý).

Kurfiřt August Silný chtěl, aby manufaktura porcelánu byla v bezpečí, a proto vybral hrad Albrechtsburg.

Výstava „Stein der Weissen (Bílé Zlato)“ živě přibližuje dějiny objevení porcelánu a jeho produkci za zdmi zdejšího hradu. U příležitosti jubilea se podařilo získat vybrané kousky míšeňského porcelánu, které se tak vracejí na místo svého vzniku a z důstojného hradu tak dělají zámek porcelánu.

Výstava se rozprostírá na ploše 3000 metrů čtverečních a stála dva miliony eur. Albrechtsburg je od roku 1993 ve vlastnictví Svobodného státu Sasko, který do jeho rekonstrukce investoval od roku 1995 přibližně 21 milionů eur. Hrad má také výtah, který umožňuje prohlídku i tělesně postiženým návštěvníkům.

Albrechtsburg

Témata výstavy

„Experiment a výroba: Albrechtsburg jako první výrobce evropského porcelánu“
Tato výstava představuje komplexní dějiny výroby míšeňského porcelánu, tedy nejen vlastní provoz manufaktury na hradě, ale i tehdejší ekonomické a společenské podmínky.
„Umění a komerce: míšeňský porcelán v 19. století“
Velký ekonomický rozmach zažila manufaktura v 19. století. Tuto bohatou epochu míšeňské výroby porcelánu názorně přibližují okázalé vázy, malé šálky s krajinomalbou a nádherné servisy.
„Neviditelná manufaktura“
V letech 1710 až 1863 byl Albrechtsburg asi nejzvláštnějším místem pro porcelánovou manufakturu, navíc první v Evropě. Dnes už nic nepřipomíná oněch prvních 153 let plných úsilí a tvrdých pracovních podmínek. Pomocí exponátů a multimediálních prostředků si však na jubilejní výstavě můžete tuto „neviditelnou manufakturu“ živě představit.
Zapojte smysly – sluch, čich a hmat
Na speciální platformě se návštěvník ponoří do zvuků, pachů a vibrací, které byly kdysi na hradě všudypřítomné. Návštěvníci uslyší například hluk stoupovny, ve které se tenkrát drtily suroviny, nebo různé zvuky při vytáčení a broušení porcelánu.
Prostorový zážitek – Presslerovy výkresy
Presslerovy výkresy z 19. století jsou základem pro interaktivní model o velikosti 5 x 3 m, který zobrazuje hrad a sousední budovy v době provozu manufaktury a ukazuje jednotlivé frakce výroby porcelánu. Je možné si tak představit velikost a ucelenost celého tehdejšího areálu.
Pusťte se do experimentu
Milovníci porcelánu se v jedné části výstavy mohou vžít do role Johanna Friedricha Böttgerse. Virtuálně jsou zde k dispozici nejrůznější přísady, které Böttgers používal pro svou porcelánovou recepturu. Každý návštěvník si tak může otestovat specifickou recepturu a pokusit se experimentálně vyrobit porcelán. Zjistí, že receptura musí být naprosto precizní. Pokusy doprovází virtuální laborant, který poskytuje i tipy a rady.