„Stýskalo se mu. Už dva roky žije s dalšími mými dětmi Luckou, Frantou a Ondrou v Dětském domově v Duchcově. Při rozvodu jsem přišla o byt a prostředky, děti šly do domova a já žiji tady v Azylovém domě pro matky s dětmi v Ústí. Vlastně tu nejmladší, Jitušku, jsem tu i porodila,“ řekla včera Lenka, matka dítěte, které teď plní stránky internetu a neonacistické organizace si z něj udělaly symbol.

Život se jí vymknul z ruky, to nejhorší – smrt dítěte – ji minulo jen o kousek…

Sbírka peněz

E-mailové schránky v republice teď zaplavily fotografie zmláceného chlapce s popisem otřesné události.

Deníky o ní informovaly jako první. Autor e–mailu Pstroužek ji trochu upravil a dnes už ji šíří neonacistické weby jako radical-boys-brux a náboženské aktivity osud cz.

Stránka věnovaná zraněnému chlapci je i na sociální síti Facebook. Během jediného dne se na ni připojilo už přes 34 tisíc členů a jejich počet stále závratně stoupá. Na „Finanční pomoci pro napadeného chlapce Patrika“ na Facebooku bylo včera odpoledne již 7 980 korun.

„Na stránce budu pravidelně až do pátku uvádět jména a finanční obnos, který jste poslali na účet. Všichni budeme mít přehled, kolik se vybralo, co za to koupím a kolik se chlapcově rodině předá,“ píše její organizátorka Kateřina Zajíčková.

Sbírka pro Patrika končí. Ať má konečně už radost!

Ústí nad Labem - Napadený gymnazista opustil nemocnici. Pozdravy posílají spolužáci i cizí lidé.Soucit a solidaritu vyvolal příběh brutálně napadeného Patrika: na sbírce na sociální síti Facebook bylo ve čtvrtek přes 11 000 korun. Více informací najdete zde.

Křížová cesta

Co se stalo? Od dvanácti let mohou děti z domova dvakrát týdně bez dozoru na vycházky. Tak šel. Za mámou, u které normálně tráví jen některé víkendy. Šel pěšky. Po železničních kolejích z Duchcova do Ústí nad Labem. Nedošel. Za bohosudovským nádražím potkal dva cikánské výrostky. Chtěli peníze a mobil. Nic z toho neměl.

„Víš, co dělal Hitler s cikánama v koncentračních táborech? Tak teď si to za všechny odneseš,“ řvali na něj a kopali, mlátili pěstí, tloukli páskem, hlava nehlava.

„Tak je to v policejním protokolu, on sám si na nic nepamatuje. Jen se hrozně bojí,“ vypráví matka. Proti neuvěřitelně brutálnímu útoku neměl absolutně šanci.

Patriku, drž se, volá Česko! A organizují se sbírky…

Ústí nad Labem – Člověčenství je v záplavě mailů a telefonátů s nabídkou pomoci napadenému Patrikovi z Duchcova, které teď směřují do redakce Deníku z celé republiky. Nechybějí ani reakce Romů.„Polilo nás horko. Bolí nás rány, které utržil, bolí nás, že si ponese celoživotní trauma,“ píše Ivan Veselý z romského sdružení Dženo. Více informací tady.

Ocitl se na prahu smrti

Bylo to 29. dubna a nebeská brána se třináctiletému duchcovskému gymnazistovi právě otevírala dokořán.

Dopotácel se, spíš doplazil 700 metrů zpátky k nádraží a tam personál zavolal záchranku a policii. V teplické nemocnici, kam ho sanita odvezla, lékaři okamžitě poznali, že to je na specializovanou péči.

„Měl roztrženou slezinu, odraženou ledvinu, zlomeniny dvou žeber, otřes mozku a vodu na plicích. Když mi to z Masarykovy nemocnice v Ústí, kam ho převezli, volali, byla jsem jako smyslů zbavená,“ líčí Lenka.

„Byl zázrak, že ho naši lékaři dali dohromady,“ přiznává mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

„Jeho stav byl opravdu velmi vážný.“ Poranění však nechtěl blíže komentovat. Tři dny strávil na jednotce intenzivní a resuscitační péče dětské kliniky, pak byl přeložen na jednotku intermediální péče, nyní se doléčuje na dětské chirurgii.

„Naštěstí nebude mít žádné následky. Po propuštění, které bude už brzy, bude ještě ale měsíc omezen ve fyzických aktivitách,“ dodává Vondra.

Policejní psovod šel v Bohosudově u Krupky se psem po pachové stopě.

close zoom_in „Ta nás dovedla k pachatelům. Starší, kterému bude osmnáct, je teď ve vazební věznici v Litoměřicích a byl obviněn z loupeže a těžkého ublížení na zdraví v rasově motivovaném útoku. V soudním procesu mu hrozí odnětí svobody až na dvanáct let,“ uvedla policejní mluvčí teplické policie Ilona Novotná.

Nezletilého, teprve třináctiletého druhého pachatele převzalo oddělení sociální a právní ochrany dětí teplického magistrátu a podle vedoucí Martiny Fialové je zatím umístěn v Diagnostickém ústavu pro děti a mládež v Liberci.

Padnou vysoké tresty?

„V nejhorších lokalitách máme kamerový systém, v ulicích máme nasazeno 25 strážníků. Ale na území skoro 50 kilometrů čtverečních, které pod Krupku spadá, je to málo,“ říká starosta Krupky Milan Puchar.

„Nejraději bych takovým dal razítko: úředně vystěhován.“ „Přála bych jim to samé, co udělali mému synovi. Ale jeden je nezletilý, druhému nebylo ještě osmnáct. Může dostat nižší sazbu. Dočkáme se někdy spravedlnosti?“ ptá se matka.

ZPRACOVALI Hana Vojtová a Jan Vraný