Pokřtil na výstavě nový román

Na hradě zůstane výstava tak dlouho, dokud o ni budou mít návštěvníci zájem, řekl kastelán Jan Juřička. U příležitosti zahájení výstavy Vondruška na hradě také pokřtil nový román Tajemství abatyše z Assisy.

Výstava je umístěna v jedné místnosti v hlavním paláci hradu. „Tato akce sem bezpochyby patří, vždyť Oldřich z Chlumu v románech pana Vondrušky na hradě přímo sídlí coby královský prokurátor a vyšetřovatel a vyjíždí odsud do okolí řešit kriminální případy,“ řekl kastelán.

Oldřich z Chlumu se objevil již téměř ve 20 románech, čerstvě je hlavním hrdinou i dnes pokřtěného příběhu.

Nová výstava ale není jediným lákadlem, které by mělo na Bezděz letos přitáhnout turisty. Již na konci května se koná noční výstup na hrad nazvaný Máchovi v patách, přichystané jsou o prázdninách i hradní slavnosti, šermířská vystoupení a také koncert písničkáře Jaroslava Hutky.

„V loňském roce k nám zavítalo 63 100 lidí, což je slušný počet a byl to nárůst oproti předloňsku. Letos bychom rádi tento trend udrželi,“ podotkl Juřička.

Atraktivitu zvýší stavební úpravy

Do budoucna by atraktivitu Bezdězu pro turisty měly zajistit i některé stavební úpravy. V současné době je prováděno zastřešení Manského paláce, pracovat se bude i v jeho podkroví.

Na podzim by novou střešní krytinu měla dostat také hradní kaple. „Bylo by toho více k opravení, ale bohužel jsme omezeni penězi,“ dodal kastelán.

Bezděz pochází z let 1265 - 1278. Postavit ho nechal Přemysl Otakar II. jako pevnost a reprezentativní sídlo krále. Výjimečný je tím, že se dochoval v původní čisté podobě. Neprošel žádnou přestavbou ani nebyl zbořen.

I proto se na něm zachovala vzácná raně gotická hradní kaple a křížová cesta, kterou lemuje mnoho kapliček. Z věže Bezdězu, která měří 34 metrů, je vidět čtvrtina Čech. Pokud je jasno, je z ní možné spatřit Ještěd, České středohoří a Lužické hory. (čtk)

Autorem románů je historik a spisovatel Vlastimil Vondruška

Duchovním otcem Oldřicha z Chlumu je historik a spisovatel Vlastimil Vondruška.

Vystudoval
historii a etnografii na Filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze, působil v Československé akademii věd a v Národním muzeu v Praze.

Od roku 1991 se věnuje literatuře a sklářství (jeho Královská huť v Doksech vyrábí kopie historického skla).
Doposud vydal asi 50 odborných studií, několik vědeckých publikací a více než tři desítky historických románů pro dospělé i pro mládež.
Publicistice se věnuje i jeho žena Alena.

Dokladem značné obliby oldřichovské tematiky je skutečnost, že dala vzniknout dokonce Fanklubu Oldřicha z Chlumu.

Zdroj: www.vlastimilvondruska.cz