Nejenom slušný průměr známek, předpoklady ke studiu, ale od letošního roku i fyzická zdatnost. Taková jsou přijímací kritéria na záchranářskou školu. V České republice ojedinělý obor nabízí budoucím studentům střední škola, která sídlí v Kateřinkách.

Střední škola tvorby a designu nábytku – SOU nábytkářské a SOŠ s.r.o. otevřela čtyřletý obor s maturitou nazývající se Záchranářství a bezpečnost obyvatel vloni v září poprvé. V minulém roce to však zájemci měli o chlup jednodušší. Nečekaly na ně fyzické testy.

Zájemce čekaly shyby, běh a plavání

„Letos už ano. Chlapci absolvovali test skládající se ze shybů, běhu v délce jednoho kilometru a plavání. Dívky mají za sebou testy maličko odlišné, místo shybů šplhaly,“ upřesnila Jiřina Havlíková, sekretářka školy. Na prověrky z fyzické zdatnosti upozorňoval již vloni ředitel školy Václav Tichý. Sport a pohybová aktivita je totiž jedním z pilířů celého výukového programu.

„Během studia klademe totiž mimo jiné důraz i na sebeobranu a bojové sporty, horolezectví, potápění, střelbu a další atraktivní činnosti. Studium je určeno především pro chlapce a děvčata s dobrým zdravotním stavem, dobrým prospěchem a s fyzickými a psychickými předpoklady k náročnému studiu,“ upozorňuje Václav Tichý.

Zároveň se však studenti musí poprat i se dvěma jazyky, právem nebo první pomocí. Součástí letošního přijímacího řízení se proto také stal písemný všeobecný test, který měl prověřit, jak jsou na tom potencionální studenti s předpoklady ke studiu.

Zájem o studium záchranářského oboru zaznamenala škola podle slov Jiřiny Havlíkové velký. Už dnes mají někteří žáci jasno, že příští rok o místo zabojují.
„Mně se ten obor moc líbí. Příští rok vycházím ze základní školy a rozhodně zkusím štěstí v Kateřinkách. Jsem přesvědčený, že po maturitě na této škole můžu dělat cokoliv, co je mi blízké a čemu rozumím. Moc mě láká, že nejde jen o klasické studium, ale že jeho součástí jsou i adrenalinové sporty a že se sezení v lavicích střídá s odbornými kurzy,“ těší se a doufá v přijetí čtrnáctiletý Honza Miroszka z Liberce.

Jasno už od šesté třídy

Někteří tak mají jasno již od šesté třídy. Například dnes třináctiletý Jakub se pro školu nadchl již v loňském roce, kdy se o novém oboru dozvěděl.

„Mám teď velkou motivaci. Kromě toho, že sportuji, hraji basketbal, tak se snažím i ve škole, abych měl vyznamenání,“ uvádí Jakub.

Kdyby třeba spadlo letadlo…

Škola na vývoji oboru spolupracovala i s odborníky, například s městskou, státní nebo vojenskou policií, libereckou armádní jednotkou nebo i Hasičským záchranným sborem Libereckého kraje.

„Vnímám výrazný nedostatek odborníků v obecní sféře na poli krizového řešení. Takže vítám takovýto obor, ze kterého by se měli rekrutovat odborníci, kteří by si například dokázali poradit, kdyby na Liberec spadlo letadlo,“ uvedl například Josef Zajíček, ředitel HZS Libereckého kraje, podle něhož chybí střední kádr, který by šel na obecní úřady.

Čtyřletý studijní obor Záchranářství a bezpečnost obyvatel

Obor připravuje absolventy pro práci v integrovaném záchranném systému, bezpečnostních složkách a záchranných sborech (např. Policie ČR, Hasičský záchranný sbor, Městská policie, Armáda ČR, bezpečnostní agentury, záchranáři apod.).

Kromě toho mohou absolventi pokračovat ve studiu na vyšších odborných školách a vysokých školách.

Mimo jiné bude kladen důraz na dva světové jazyky, právo, zdravotnickou první pomoc, ale také na sebeobranu a bojové sporty, horolezectví, potápění, střelbu a další atraktivní činnosti.

Studium je určeno především pro chlapce a děvčata s dobrým zdravotním stavem, dobrým prospěchem a s fyzickými a psychickými předpoklady k náročnému studiu.