K čemu bude sloužit? „Smyslem existence Vycerra je posilovat tradici výzkumu regionální problematiky a inovativními koncepty přispět k posilování konkurenceschopnosti a udržitelnosti regionů České republiky,“ mimo jiné uvedla rektorka ústecké univerzity Iva Ritschelová.
Slovy laika, akademičtí pracovníci budou dle požadavků zadavatele projektu zpracovávat kupříkladu výzkumy regionálního trhu práce, analýzy dopravy či hluku nebo návrhy naučných a turistických stezek.
Zaplatí se samo
„Univerzita nebude do centra dávat ze svých prostředků ani korunu. Centrum musí být plně samofinancovatelné,“ řekla rektorka. Dodala, že centrum má v této chvíli již tři projekty v hodnotě sedm milionů korun.
Centrum je postaveno na projektové bázi, což znamená, že pracovníci jsou zaměstnanci Vycerra jen po dobu, kdy dělají na projektu, ze kterého jsou financováni.
Centrum je společným pracovištěm ústecké univerzity a Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) a budou v něm zaměstnáni akademičtí pracovníci obou institucí.
Richard Hindls, rektor VŠE, si při otevření centra spolupráci s ústeckou univerzitou pochvaloval: „Máme velmi dobrou spolupráci na úrovni nejvyššího vedení obou univerzit. Paní Ritschelová je členkou naší vědecké rady a naopak.“
Po dvaceti letech
„Před dvaceti lety byla v Ústí celá řada výzkumných institucí jako Ústav pro životní prostředí či Výzkumný ústav výstavby a architektury. Všechny byly na začátku 90. let zrušeny,“ zmínila Ritschelová. „Jsem ráda, že zde máme pracoviště, které se bude problematiku regionálního rozvoje zabývat.“
Rekonstrukce dvou budov v Klíšské 28 a 30 přišla na necelých 12 milionů korun. Kromě Vycerra budou objekt využívat Přírodovědecká fakulta (PřF) a Fakulta sociálně ekonomická. „Třicítka“ slouží svým účelům již rok a půl, od září 2008 slouží katedře matematiky PřF.
Spolupráci s Vycerrem může navázat kdokoliv ze samosprávy, soukromého i veřejného sektoru. Pro prvně zmíněnou by mohl být zajímavý výzkum revitalizace postindustriálních prostorů.