Do první skupiny lidí patří Ústečanka Lenka Černá. „Vedla jsem celý týden sportovní kurz v Českém Ráji. Nyní přejíždím na Vysočinu na další kurz, tentokrát se jedná o doškolení lezeckého instruktorství. K volbám se bohužel nedostanu,“ řekla Deníku v pátek v podvečer.

K tomu, aby člověk volil v jiném volebním okrsku, musí mít vyřízený volební průkaz.

Další sortou nevoličů jsou ti, kteří mají k politice apriorní odpor. „Dřív jsem volit chodil, ale teď, když vidím, co se v politice děje za svinstva, na volby rezignuju. Nemá cenu tam ani chodit,“ myslí si Ladislav Bílek z Tisé.

ČÍSLO DNE: 56,81
Taková byla procentuelní volební účast v bývalém okresu Ústí nad Labem v letošních volbách. Před čtyřmi roky to bylo více – 58.58%.

Žertovnou strategii, jak volit ještě v pátek, uvedl Petr Gabriel.

„Všichni mí známí a kamarádi k volbám šli. Rozumím však lidem, kteří volit nechodí, protože je politikové štvou. Pro ně bych měl adekvátní způsob řešení, jak to zkusit v příštích volbách,“ rozumuje.

„Ať nejprve ze všech volebních lístků vyřadí ty strany, se kterými bytostně nesouhlasí. V obálce jim zbydou strany, jež jim nevadí,“ pokračuje Ústečan. Co dál?

„Z lístků partají, co jim zbyly a které jim nevadí, náhodně „vylosují“ jednu stranu, na jejíž jméno se však nesmí podívat. Tento lístek vhodí do urny,“ zní jeho laškovné rezimé. On sám nicméně dobře věděl, koho bude volit.

I toto může být způsob, jak vyzrát na přirozený odpor k politice a přesto jít k volbám.