Vinnetou, Old Shatterhand, Kara ben Nemsí, Hádží Halef Omar. Postavy z dobrodružných knih, jež leckoho z nás provázely celým dětstvím. Jejich autor, Karel May, je ovšem spojen i s městem Ústí nad Labem a okolní krajinou.

První záznam o Karlu Mayovi ve spojitosti s Ústeckem o něm překvapivě hovoří jako o zadrženém zločinci. „Karla Maye tu zatkla bdělá rakouská policie. Byl totiž pro podvody odsouzen do vězení a chtěl se spasit útěkem přes hranice,“ popisoval Martin Krsek, ústecký historik.

Bylo by ovšem nespravedlivé tvrdit, že by mladý Karel byl nějaký lotr. To ne. Jen se narodil v obrovské bídě a leckdy mu nezbylo nic jiného, než podvádět. Jeho prohřešky však byly veskrze malé a nemá cenu jim přikládat velkou váhu. Škody, které svými přestupky způsobil, dosáhly dohromady ani ne částky 1 tisíce marek. On sám se poměrně brzy vrátil na správnou cestu.

Jeho spojení s městem Aussig an der Elbe podle Krska pokračovalo i později, právě když se dal na stezku nápravy. Ve vězení totiž objevil své spisovatelské nadání. Toho pak využil ústecký nakladatel a knihkupec Christofer Krüger a zaměstnal jej jako redaktora odborného časopisu Šachty a hutě.

„Nemáme ovšem doloženo, jestli byl mladý May ubytovaný v Ústí nad Labem, nebo dopisoval ze sousedního Saska,“ pokračoval Krsek ve vysvětlování. „Dnes, kdy je k dispozici internet, mobilní telefony a moderní archivy, je pro nás samozřejmě těžko představitelné, že by mohl psát na dálku. Bylo to ale normální. Jistotu tedy nemáme.“

Nejvíce je ovšem Mayovo spojení s Ústeckem uváděno ve spojitosti se střekovskou Brnou, kam se měl na několik týdnů nastěhovat do penzionu Srdíčko a napsat tu svůj román Vánoce. Je to kniha o 620 stranách a nechybí v ní postava náčelníka Apačů Vinnetoua.
Jak píše Ondřej Majerčík na svém fandovském webu, významnou roli v příběhu hraje zbožná vánoční báseň, kterou Old Shatterhand napsal jako student a vyhrál s ní soutěž.

„Vrcholem románu pak je okamžik návratu odpadlíka k Bohu částečně i prostřednictvím této básně. Old Shatterhand je zde zobrazen jako silně věřící člověk, současně zavrhuje pokrytce a falešně zbožné lidi,“ popisuje Majerčík.
Sám May osm let před smrtí zažíval tvrdou mediální štvanici. Zemřel dva roky před první světovou válkou.

close zoom_in Karl Friedrich May

25. února 1842 narozen v Ernstthalu
1856 až 1861 studium, Waldenburg
1861 až 1874 na šikmé ploše, psychicky nemocen, několikrát ve vězení

1875 až 1877 May se stal redaktorem
1888 návštěva v Ústí, v Srdíčku, Brná
1892 až 1899 jeho sláva nezná hranic

listopad 1897 v Srdíčku píše Vánoce
26. března 1899 na cestě do Orientu
1904 Rudolf Lebius útočí proti Mayovi

1910 až1911 vrcholí mediální štvanice
30. března 1912, 20 hodin, May umírá