Stalo se tak teprve rok poté, co je jmenovala do funkcí.

Šetří se

Důvody? Úspory. „Očekáváme od zdravotních pojišťoven příjmový propad. Finanční situace pojišťoven je mimo jiné podmíněna zpožděnými efekty hospodářské krize, jejíž důsledky na zdravotnictví teprve dolehnou,“ řekl mluvčí KZ Jiří Vondra.

Uvedl, že hrubý odhad úspor, které by měl nový model řízení přinést, je 50 až 100 milionů korun ročně.

„Představenstvo KZ rozhodlo o odvolání ředitelů jednotlivých nemocnic společnosti s účinností ke 30. červnu,“ sdělil Vondra. Ředitelé tedy končí, zůstane pouze jeden ředitel KZ, kterým bude nadále Eduard Reichelt.

Pozice ředitelů nemocnic, jež své funkce vykonávají teprve rok, nebudou v nové organizační struktuře zachovány. V rámci nového modelu řízení budou jednotlivé procesy řídit náměstci.

Madar náměstkem

K obsazení jednotlivých pozic náměstků se Vondra blíže vyjadřovat nechtěl s odkazem na tiskovou konferenci, na které seznámí se změnami širokou veřejnost.

„Zaměstnance jsme o chystaných změnách informovali v minulých dnech, a to včetně konkrétního obsazení pozic nového vedení společnosti,“ sdělil mluvčí.

Na přímý dotaz nicméně připustil, že Jiří Madar (na snímku), dosavadní ředitel Masarykovy nemocnice, bude zastávat pozici náměstka pro oblast zdravotní péče.

Petr Hossner, dosavadní ředitel chomutovské nemocnice, se ke své nové pozici v KZ nechtěl vyjadřovat. „Nové vedení představenstvo společnosti ještě nezvolilo,“ pouze uvedl.

Centralizace

Podnik čeká v mnoha činnostech centralizace a s ní i požadované snížení nákladů. Dle Vondry se nedotkne poskytování zdravotní péče samotné, ale zejména obslužných procesů, tedy všeho kromě lékařů, zdravotních sester či pracovníků laboratoří.

Otázku případného propouštění zatím nechtěl předjímat.

Co na informaci o nutnosti změn v řízení podniku říkají lékaři? „Provoz Krajské zdravotní není úplně synchronizovaný. Pakliže k tomu napomůže nová organizační struktura, bude to jedině dobře,“ myslí si ústecká lékařka Karolína Holíková.

Od 1. července do 31. prosince tohoto roku se bude KZ řídit v režimu přechodné organizační struktury. V druhé polovině roku se postupně vytvoří nový organizační model.

„Na tomto modelu bude pracovat projektový tým složený ze zástupců nového vedení, zástupců odborů i z řad zaměstnanců,“ zmínil tiskový mluvčí.

Projekt je ve stadiu zrodu a jedná se v podstatě o manažerskou záležitost. Vondra nicméně prozradil, že nový model KZ bude vertikální (namísto současného horizontálního), v němž se nemocnice budou řídit prostřednictvím jednotlivých procesů.

Teprve se začíná

KZ si již v minulosti nechala provést personální, právní a procesní audity, které měly za úkol vyhodnotit stávající ekonomickou situaci společnosti.

Předseda představenstva KZ Petr Benda Deníku sdělil, že si od změn slibuje zefektivnění řízení. „Konkrétní návrhy nové organizační struktury by měly být na stole do podzimu,“ uvedl.

Sociální demokracie po krajských volbách v roce 2008 slibovala převedení akciové společnosti Krajské zdravotní na neziskovou organizaci.

Na otázku, proč se tak dosud nestalo, Benda odpověděl: „ČSSD by to ráda provedla, ale musí na to existovat zákonná úprava.“ Dodal, že se o ní jeho strana v minulosti ve sněmovně pokoušela, nicméně se jí to nakonec nepodařilo.