Dům dětí a mládeže (DDM) v Ústí nad Labem už balí kufry, přesněji krabice. Ředitel Jan Eichler počítá, že v srpnu se nastěhují do zrekonstruovaných prostor Domu kultury a v září naplno rozjedou činnost v novém.

Eichler ujistil, že chystané stěhování obvyklý letní provoz DDM nijak neomezí. „Léto znamená vždy vyvrcholení naší celoroční činnosti. Naše tábory, kterých organizujeme kolem dvaceti, už máme naplněné. Jen v jediném, ve Španělsku, nám zbývá obsadit posledních deset míst,“ řekl ředitel.

Náměstek primátora Jan Řeřicha tvrdí, že práce na rekonstrukci bočního a zadního traktu Kulturního domu, kde bude DDM sídlit, pokračují podle plánu a hotovy by měly být do konce tohoto měsíce.

Pak bude ještě následovat kolaudace, generální úklid, krátký zkušební provoz na ověření funkčnosti hlavně bezpečnostních prvků, jako je třeba požární signalizace, a stěhování může začít.

2 300 dětí

„Myslíme, že v druhé polovině srpna. Nejpozději do měsíce pak už sem budou moci přijít i děti,“ plánuje Eichler. Pro 24 pracovníků DDM, včetně 13 pedagogických, to podle něj bude znamenat mimořádné úsilí.

„Už teď balíme některé věci. Určujeme, kde co bude, rozměřujeme nábytek. Na stavbě jsem jednou až dvakrát týdně,“ poznamenal Eichler.

Rekonstrukce této části Domu kultury, bloků C a D, přijde kolem 180 milionů korun. Z městské pokladny z toho ale půjde jen 7,5 procenta nákladů, zbývající město uhradí především z evropské a z menší části i státní dotace.

Prostornější a modernější klubovny, vlastní taneční sál, další s jevištěm, speciálně upravený prostor pro keramické dílny, velkou krytou terasu, o to vše si návštěvníci DDM polepší oproti současnému sídlu, vile v Churchillově ulici.

Ta už potřebám více než 2 300 dětem, mladým lidem a také dospělým, kteří do DDM docházejí, kapacitně nestačila a nevyhovovala hygienickým normám pro tato zařízení. Město muselo najít nové prostory, jinak hrozilo, že hygienici činnost ve starých zakážou. Vilu už prodalo.

„V domě kultury to myslím bude fajn. Určitě lepší než třeba v Corsu. Tam bych tedy dítě opravdu nerad pouštěl,“ vyjádřil se Milan Krátký, který plánuje, že v příštím školním roce přihlásí svou dceru do výtvarného kroužku.

O přebudování bývalého Kulturního domu v Krásném Březně pro potřeby DDM město jeden čas skutečně uvažovalo, ale mimo jiné i kvůli nesouhlasným reakcím rodičů od toho ustoupilo.

Do prostor pro děti v kulturáku bude bezbariérový přístup a objekty pro ně budou oploceny. DDM tím získá i malou zahradu. „O venkovní úpravy s plotem jsme rozšířili projekt dodatečně, tyto práce proto budou hotovy o něco později, v průběhu prázdnin,“ doplnil Řeřicha.

V budoucnu pak město chce upravit i Park republiky nad objektem a rovněž ho oplotit. Přístup veřejnosti sem ale zůstane zachován.

Kam s ní?

Zatím se ovšem neví, kdy a kam přesně se vrátí Galerie Emila Filly. Té sice město nechalo před pěti lety upravit prostory právě v nynější rekonstruované části Kulturního domu, ale zatím se zpět z dosavadních náhradních prostor v Předlicích zpět nenastěhuje.

Její ředitelka Vendula Fremlová řekla, že o návrat do svých prostor zájem mají, ale kdy to bude, netuší, protože rekonstrukce Kulturního domu ještě bude pokračovat.

„Na podzim dojde k uzavření hlavního objektu A a jeho rekonstrukci, kerá bude trvat rok. A z důvodu bezpečnosti dětí není možné, aby návštěvníci do galerie chodili přes DDM. Já si myslím, že by nebylo od věci upravit pro galerii jiné reprezentativnější sídlo právě v hlavní části, ale to teprve řešíme,“ dodal Řeřicha s tím, že v každém případě město s galerií v Kulturním domě počítá.

Eichler by přivítal, kdyby mohl dosavadní Fillovku využívat DDM. „Jsme velké zařízení, největší tohoto druhu v Ústeckém kraji, a rádi bychom naše aktivity dále rozšiřovali. Takže pro tyto prostory bychom využití určitě měli,“ řekl.