To možná čeká obce kolem bývalých uhelných lomů na Ústecku.

Vláda totiž pozastavila projednávání likvidace následků hornické činnosti.

To znamená, že se také vznáší otazník nad proplácením finančních prostředků pro státní podniky Palivový kombinát Ústí (PKÚ) a Diamo, které zahlazování těžebních stop zabezpečují. „Je nutné v rámci úspor v rozpočtu posoudit, jestli jsou tyto výdaje skutečně nutné,“ řekl o tom premiér Jan Fischer novinářům.

Stát přitom už od roku 2002 garantuje na tyto ekologické škody v severozápadních Čechách celkovou částku 15 miliard korun.
Petr Lenc, ředitel PKÚ, si ovšem myslí, že panika je předčasná. „Vláda si chce upřesnit detaily, doplnit materiály a pak se k projednávání v červenci vrátit,“ řekl.Jezero Milada nebude zlatý důl

Zbývá 20 procent

PKÚ přitom letos provádí několik revitalizačních projektů za asi 300 až 400 milionů korun.

„Finančně nejnáročnější část je ovšem u většiny projektů na Ústecku už za námi,“ pokračoval Lenc. „Hotovo je průměrně tak na 80 procent. Zabýváme se sice závěrečnou fází, ale samozřejmě to nechci zlehčovat.“

Týká se to hlavně revitalizačních projektů v okolí nově vzniklého jezera Milada, jako jsou práce na výsypkách nebo práce na severních svazích Milady.

Projekty PKÚ v podstatě Miladu obklopují. Podobné je to třeba na Mostecku, kde podnik zahlazuje škody po těžební činnosti okolo zdejšího nového jezera.
Finance jsou přitom na to získávány ze tří zdrojů. Jednak z peněz v souladu s usnesením vlády z roku 2002, jednak z rozpočtu Ministerstva průmyslu a obchodu a nakonec z vlastních peněz podniku.Marina na Miladě je ohrožena. Málo tam fouká

V souvislosti s tím ministerstvo průmyslu žádá citelné navýšení státní 15miliardové garance na řešení ekologických škod vzniklých před privatizací hnědouhelných těžebních společností v Ústeckém a Karlovarském kraji, a sice až na 18,5 miliardy korun.

Rozhodne nová vláda

Nezdá se ovšem, že s tím uspěje. „Bude-li tato nebo příští vláda navrhovat nějaké škrty, tak tady vidím docela slušnou rezervu,“ poznamenal k tomu podle ČTK premiér Fischer.

Ústecký primátor Jan Kubata předpokládá, že to bude řešit až vláda nová a doufá, že pokud bude škrtat, nejprve to zkonzultuje s krajem, městy a občany. „Pokud přestanou do těžbou postiženého kraje proudit peníze na sanaci vytěžených oblastí, tak je to vždycky špatně.“