Očekávané nominace do předsednictva strany totiž dopadly podle všech očekávání a samo regionální vedení se nezměnilo.

Na místopředsedu ODS pak za odstoupivšího Petra Gandaloviče nominoval sněm senátora Alexandra Vondru. Novinářům to na tiskové konferenci oznámil Jan Kubata, předseda regionální rady a ústecký primátor.

„Ze 76 přítomných podpořilo Alexandra Vondru 75,“ uvedl Kubata s tím, že žádného dalšího kandidáta nenominovali.

„Chceme tím dát najevo, že ODS v Ústeckém kraji podporuje místního kandidáta. Alexandr Vondra je od nás a má naši jednoznačnou podporu. Nechtěli jsme dál tříštit síly hlasováním o kandidátech z jiných regionů,“ pokračoval Kubata.

Vondra pak o nominaci hovoří jako o velkém závazku. „Nominace si vážím a je pro mne závazkem, abych s veškerou energií pracoval jak ve prospěch Ústeckého kraje, tak pro posílení důvěryhodnosti politiky ODS v očích české veřejnosti,“ uvedl.

Sám Gandalovič svůj odchod z předsednictva ODS zdůvodnil volebním neúspěchem. „ODS získala v kraji z původních pěti mandátů pouze tři. Sociální demokracie nad námi zvítězila v podstatně větším než v celorepublikovém průměru.“

Kubata rovněž potvrdil, že v regionálním vedení partaje se nic nezměnilo. „Regionální rada nastoupila do funkce půl roku před volbami a ke změnám není důvod. Vnímáme výsledek voleb, bylo to výrazné upozornění. Vážím si Petra Gandaloviče, že přijal osobní odpovědnost a funkci místopředsedy strany již neobhajuje, jeho práce v řadách ODS ale nekončí.“

Samozřejmě, sněm také podpořil nominace Petra Nečase na předsedu ODS a Davida Vodrážky na prvního místopředsedu.

Ani čtyři další jména, nominovaná do výkonné rady ODS, v podstatě nejsou příliš překvapivá. Jsou jimi Jan Kubata, Václav Hofman, Tomáš Kraus a Pavel Markvart.

Výsledek regionálního sněmu považuje za očekávatelný a hlavně logický i politolog Daniel Kroupa, zároveň bývalý poslanec.

„Já se domnívám, že je to logický krok v souvislosti s novým vedením ODS. Alexandr Vondra dokázal, že je spolupracovníkem Petra Nečase. Pokud chce mít ústecká ODS vliv v této straně celorepublikově, musí logicky usilovat o to, aby Vondra zaujal místo v nejužším vedení strany.“