Většinu z nich, 105, firma nejdříve zrekonstruuje. Prvních 20 nejpozději do konce letošního října, zbývající pak postupně v průběhu dalších dvou let.

Smlouvu obě strany stvrdí nejspíše v první třetině července. Adámek alespoň prozradil, že české i německé vedení firmy se chystá na návštěvu Ústí ve dnech 7. až 9. července a nevyloučil, že výsledkem této cesty bude právě podpis smlouvy.

Primátor Ústí Jan Kubata řekl, že město už k tomu dostalo zelenou od ministerstva financí. To neshledalo v postupu více než rok trvajícího koncesního řízení závady a dalo souhlas k podepsání smlouvy. Ještě ji ale musí schválit ústečtí zastupitelé.

„Svolávám je kvůli tomu na 1. července na mimořádné jednání,“ řekl Kubata s tím, že jakmile bude mít na stole jejich usnesení, je dle svých slov připraven smlouvu podepsat. „Přejeme si, aby firma mohla začít s obnovou zastávek co nejdříve. Proto ty rychlé kroky,“ vysvětlil primátor.

Netrpělivě to očekávají i Ústečané. „Doufám, že to stihnou dřív, než mi někde spadne na hlavu strop přístřešku, třeba na Severní Terase nebo u Hraničáře to hrozí reálně,“ zhodnotila Jana Malá.

Další Ústečan, Vladimír Vondrák, si zase postěžoval, že na mnohých zastávkách vůbec ani přístřešky nejsou, a chybí také lavičky.

„Například u polikliniky se není, při špatném počasí, kde schovat. A u hotelového domu na Severní Terase, kde nastupují často starší lidé, by přivítali, kdyby si mohli při čekání na trolejbus sednout,“ přeje si. A dodal, že doufá, že se změn k lepšímu dožije, když se o nich mluví už alespoň pět let a pořád se nic neděje.

ČÍSLO DNE:

Tolik ústeckých zastávek MHD by se mělo změnit k lepšímu v příštích dvou a půl letech.

Zchátralé přístřešky provozovatel zrekonstruuje, tam, kde dosud nebyly, vybuduje nové, osvětlí je a vybaví lavičkami.

Adámek ujistil, že stejně jako město i euroAWK má zájem spustit akci co nejdříve.

„Přípravy už jsme zahájili. „Dolaďujeme cenové záležitosti, výběr dodavatele nových přístřešků, postup při demontáži starých a další,“ informoval. Nové přístřešky by měly být prosklené, firma ale ještě podle něj řeší výběr materiálu tak, aby byl co nejodolnější proti případnému vandalismu. Nejdříve by se mohly dočkat úprav zastávky u divadla, polikliniky, západního nádraží, ale i na Stříbrníkách.

Celkem je v Ústí kolem 300 zastávek, ne o všechny se však bude starat nová firma. Víc než polovina jich zůstane v režii magistrátu. Kubata vysvětlil, že jde o ty, kde z technických důvodů nelze instalovat světelné reklamní plochy, které euroAWK hodlá na zastávkách provozovat.