Jeden zajímavý „úlovek“ už komise má!

„Při dokumentování černé skládky jsme našli do poloviny nařízlý strom na Střekově. Asi ho někdo chtěl porazit, ale potom kamsi odešel a nechal do poloviny nařízlý strom, aby hrozil maminkám, které pod ním jezdí s kočárky, že na ně při větru spadne,“ vypráví Zdeněk Křivský, ředitel Severočeského ekonomického a vzdělávacího sdružení (SEVS), které dostalo na toto řešení problému grant od městského obvodu Střekov.

Monitoring zápachu má historický počátek právě na Střekově, kde nápad vznikl. Dnes se již rozšiřuje na celé území Ústí nad Labem.
Jak to bude fungovat? Po shromáždění hlášení od více pozorovatelů informace na místě vyhodnotí zkušení chemici - analytici, specialisté na ochranu ovzduší. Tak bude možné zdroj spolehlivě identifikovat a začít hledat cestu k nápravě.

U vzniku projektu byli bývalí pracovníci ústeckého výzkumného ústavu VÚANCH a Ústavu pro výzkum paliv - ÚVP. Podařilo se získat pro začátek asi dvacet dobrovolníků, kteří pracují a bydlí ve městě. „Nejsme zelení blouznivci, ale praktičtí technici,“ uvedli Jaroslav Hovorka a Jiří Štojdl, bývalí pracovníci analytických laboratoří VÚANCH.

„Chemie nás živila celý život. Proto problémy vidíme racionálně. Lidé nám nahlásí, že se jim něco nezdá, uvedou kde. Na místě se objeví náš vyškolený čichač. Čili inženýr proškolený, aby pomocí čichu mohl rozklíčovat o jaké chemické látky se v ovzduší pravděpodobně jedná. Potom nastupuje analýza, odkud se tento typ chemických látek mohl objevit,“ upřesnil Jaroslav Hovorka, který také uvedl, že čichači nemají v úmyslu šikanovat podniky.

„Pokud podniky budou mít zájem, jsme schopni jim pomoci s hledáním technického řešení,“ nabídl pomoc Jiří Štojdl. Monitoring ovzduší není zaměřen jen na pachové látky, protože některé velice nebezpečné látky čichem vůbec nezaznamenáme.

Kromě nařízlého stromu občané komisi už nahlásili další zajímavé užitečné informace, které jsou od původního projektu vzdálené. „Dostali jsme upozornění na havarijní stav houpačky na dětském hřišti na Kamenném Vrchu. Byli jsme příjemně překvapeni rychlou reakcí pracovnice Městského obvodu Střekov paní Kurešové, která okamžitě zařídila opravu,“ pochvaloval si Křivský.

Kvalita ovzduší v Ústí se po odsíření tepláren a elektráren zlepšila, na rozdíl od severní Moravy. Podle SEVS přispělo k tomu i rozšíření plynového a elektrického topení v domácnostech a ukončení nebo omezení provozu většiny chemických podniků ve městě. Dlouhodobé smogové situace jsou už jen černou vzpomínkou. „Právě proto jsou ale Ústečáci velice citliví na každé zhoršení kvality ovzduší,“ uvedl ředitel SEVS Zdeněk Křivský.

Zápachy jsou pro laika nejsnadnějším cílem, protože nejvíce obtěžují. Přesné určení původce není vždy jednoduché. „Jsme rádi, že díky dotaci z projektu Zdravé město jsme systém monitorování ovzduší mohli rozšířit na území celého města,“ dodal Křivský.

Hlašte problémy!
Znečistění ovzduší, černou skládku nebo jiný problém zavolejte na:

Telefon: 725 465 612 nebo 725 467 199.

Mail: monitor.strekov@volny.cz
env.monitor@centrum.cz
jarda@hovorka.cz