Gíbalová je pěstounkou v SOS dětské vesničce v Karlových Varech - Doubí. Ona sama má v pěstounské péči sedm dětí. Její životní cesta však začala jinak.

„Vystudovala jsem gymnázium a pak pracovala v zahraničním obchodě v oblasti vývozu letadel,“ začíná s vyprávěním svého příběhu. Působila i v zahraničí, v Indii a Maďarsku.

Zvládá i studia

S návštěvou Indie přišel zlom. „Na vlastní oči jsem viděla skutečnou bídu a utrpení nemocných lidí. S touto realitou jsem se setkávala každý den a nemohla jsem se s ní vyrovnat,“ říká. V Gíbalové tehdy dozrálo rozhodnutí věnovat budoucí život pomoci druhým.

Proto se rozhodla, že se stane pěstounkou v SOS dětské vesničce. S tímto krokem však přišlo i velké omezení.

„Musela jsem se vyrovnat s podmínkou, že nebudu mít svoje vlastní dítě a zůstanu svobodná, protože takové podmínky stanovila organizace SOS dětských vesniček.“

Během roku 1993 si vzala do rodiny 7 dětí, bylo jim od 1 do 11 let. Gíbalová je ve vesničce již 17 let, v Doubí je „služebně nejstarší“ maminkou.

Gíbalová při vší péči o děti ještě zvládá vysokoškolská studia, letos dokončuje studium pedagogiky na Karlově univerzitě.

„Jsou potřeba změny v oblasti pěstounské péče zejména směrem k tomu, aby co nejvíce dětí vyrůstalo ve funkčním rodinném prostředí a ne v ústavní péči, zejména pak děti do 3 let,“ přeje si.

Na realizaci projektu Profesionálky se podílela ústecká univerzita. Medailon Vladimíry Gíbalové je možné zhlédnout dnes od 17.48 hodin na TV Prima.

VLADIMÍRA GÍBALOVÁ.