Novou zasedací místností ústeckého magistrátu se line vůně dřeva a novoty.

Jen se nenechat klidem ukolíbat, místnost sledují kamery.

„Sál je také nově ozvučen,“ upozornil na včerejším testovacím zasedání Michal Bureš ze společnosti AV media, která se na rekonstrukci zasedací místnosti podílela. „Projektory umožňují promítání jakéhokoli zdroje. Video je možné zaznamenávat a rovnou streemovat na internet,“ dodal.

Jaký to pokrok! Doteď nebylo možné ani zjistit, jak který ústecký zastupitel hlasoval.

Včerejší jednání bylo jen imaginární, což bylo patrné na míře vtipu, kterým sršela většina přítomných. „Škoda, že teď nevysíláme ven,“ litoval ústecký primátor Jan Kubata. „Lidi by se pobavili a byli bychom aspoň chvíli prospěšní,“ žertoval primátor.

Náměstek primátora Jan Řeřicha vysvětlil, že kromě nového nábytku a elektroniky je provedena výměna všech technologií včetně nového topení a vzduchotechniky. „Velkou radost mám z oken, která jsou pro tento sál dominantní. Budova je technickou památkou a bylo tedy nutné vyrobit, po dohodě s památkáři, jejich repliky,“ uvedl Jan Řeřicha.

Novinkou je také zatemnění sálu, které prý bylo dříve velkým nedostatkem – zastupitelé často materiály, které jim byly promítány, viděli jen velmi špatně.
Další novinkou je, že zastupitelstvo bude zaznamenáno zvukově i obrazem a záznam z jednání může být umístěn na internet a přístupný občanům. Nová je také záznam hlasování zastupitelů, což dříve nebylo evidováno.

Opoziční městský zastupitel Jaroslav Kubín ale kritizuje cenu za rekonstrukci. „Podívat jsem se tam ještě nebyl. Za 32 milionů korun by ta místnost ale měla být ze zlata, ne?“ ptal se Jaroslav Kubín. Dodal, že i kdyby ze zlata byla, město by si v době krize nemělo dovolit takovou částku na rekonstrukci zasedací místnosti vydat.

Některým se nezdá ani to, že rekonstrukci magistrátu provádí firma Viamont DSP a. s., která je známa převážně jako zhotovitel dopravních a průmyslových staveb, železničních koridorů, mostů a podobně.

„Firma předložila nejnižší nabídkovou cenu, a to ve výši 31 824 753 korun,“ uvedla mluvčí města Ivana Solničková.

Město rekonstrukce zasedací místnosti příliš „bolet“ nebude. Peníze na ni největší měrou poplynou z Evropské unie. Celkově se jimi uhradí 85 % nákladů, tedy 27 milionů korun. Zbylých 15 procent si mezi sebou rozdělí rovným dílem stát a město.