Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

GALERIE: Reportáž z prominentní skorotické čtvrti

Skorotice /AKTUALIZOVÁNO/ – Ústecká čtvrť prominentů. Jaká je? Bude se stavět nesmyslný kruháč, čachry s pozemky a starousedlíky ruší stavbaři.

25.6.2010 20
SDÍLEJ:

Dům Petra GandalovičeFoto: DENÍK/Karel Pech

Čtvrť prominentů. Tak místní říkají čtvrti Nové Skorotice na kraji Ústí, v níž si postavily své domy ústecké politické špičky.

„Tam my nepatříme,“ usmívá Jaroslava Zimová, jejíž dům spadá ještě do božtětického katastru. Do Skorotic je to ovšem coby kamenem dohodil.

Těžká technika

Zimová dodává, že její dcera si zde postavila dům jako první. „Bylo to před jedenácti lety a všude okolo nás se rozprostíraly jenom louky.“ Dnes už na pozemcích Nových Skorotic rostou vily jako houby po dešti.

Jedinou příjezdovou cestu do Nových Skorotic v současnosti představuje ulice Platanová. V ní bydlí i Josef Hahn, starousedlík. „Po celý den tudy jezdí těžká technika, protože se ve Skoroticích neustále staví,“ říká.

„Není tu chvilka klidu, pořád okolo našeho domu někdo jezdí. Zeptejte se sousedky, jí tancoval po bytě nábytek,“ dodává. Představa Skorotic jako oázy klidu tedy bere za své.

Obchod s pozemky

Druhá příjezdová cesta vedoucí z ulice Petrovická prozatím není. Ústecký radní Petr Ryšavý (ODS), který proslul obchodováním s místními pozemky, se s městem kvůli chybějící přístupové komunikaci dohodl na obchodu.

Město s ním vymění 2 tisíce metrů svého pozemku. Dostane za něj zhruba poloviční stavební parcelu a 96 tisíc korun. Obchod již kritizovala městská opozice.

Podobnou, ne-li přímo stejnou směnu představuje nový případ z obce Strážky, na který upozornil zastupitel centrálního městského obvodu Karel Nepraš. Ryšavý má opět získat pozemky vhodné pro vybudování komunikace, město Ústí pak náhradní pozemky v lokalitě.

„Mně osobně připadá hlavně z pohledu města velmi netaktické nevlastnit v lokalitě komunikace, to se nemusí do budoucna ukázat jako příliš prozíravé,“ říká Nepraš. Ten dodal, že zastupitelstvo centrálního obvodu směnu pozemků neodsouhlasilo. A proč? ODS, která hlasovala pro, chyběly ke schválení směny 2 hlasy.

Gabriela Glöcknerová ze Strážek zastupuje občanské sdružení kriticky se stavějící vůči novému územnímu plánu, v němž Ryšavého pozemky budou nově patřit do zastavitelného území.

„Jedná se nám zejména o plánované a naprosto necitlivé rozrůstání ploch určených pro trvalé bydlení mezi Habrovicemi a Strážkami a nad Strážkami směrem na Bánov,“ upozorňuje na urbanizaci šířící se směrem na sever od Ústí.

Směna pozemků města a Ryšavého vůbec nemusí být poslední. „V prostoru mezi silnicí na Strážky a polní cestou do Skorotic ke hřbitovu stojí pozemek, který je novým územním plánem také určen k zástavbě a je podivně „vytržen“ z kontextu ostatních pozemků, které zůstanou zelenými plochami,“ tvrdí Glöcknerová. Komu pozemek patří? Samozřejmě Ryšavému.

O louky a polnosti na konci Ústí je stále velký zájem a je zřejmé, že satelitní městečko rychle poroste dál. „O Skorotice a Božtětice je největší zájem z celého Ústí,“ potvrdil makléř Marek Bezrok ze společnosti I. Hyporealitní, která v této lokalitě rovněž prodává parcely.

V druhé polovině roku by navíc na výpadovce na obec Strážky a dál na dálnici D8 měly vyrůst dva kruhové objezdy. O jejich smysluplnosti pochybuje kdekdo.

„První kruháč u Široké ulice bude úplně k ničemu,“ říká natvrdo Hahn. Námitky lidí tvrdících, že se přes Petrovickou ulici nedá kvůli nadměrnému provozu projít, odmítá. „Nikdy na tom přechodu pro chodce nikdo nestál,“ tvrdí o vlastních zkušenostech. „Jsou to vyhozené peníze, které by se daly využít na opravy silnic. Proč raději nevybudují kruhový objezd na křižovatce Petrovické s ulicí Sociální péče?“ ptá se.

Druhý kruhový objezd se vybuduje o něco výš po směru ke Strážkám, právě u plánované „Ryšavého“ přístupové komunikace k Novým Skoroticím. Lidem se nelíbí, že si objezd prosadila místní „vrchnost“, ale o jeho funkčnosti již nepřemýšlela.

Náměstek primátora Jan Řeřicha (ODS), který taktéž v Nových Skoroticích bydlí, k druhému objezdu řekl: „Napojení Nových Skorotic tímto způsobem už bylo navrženo v roce 2000,“ zdůraznil. Uvedl, že se ulehčí jiným silnicím, ale do této komunikace se doprava naopak přesune. Funkčnost prvního objezdu obhajoval.

„U křižovatky se Širokou ulicí praskají zdi okolních domů. Navíc ta křižovatka nevyhovuje technickým normám,“ sdělil Řeřicha. Hlavním investorem stavby kruhových objezdů je Ústecký kraj, magistrát poskytne finance na výstavbu jejich okolí, opravu chodníků a nového veřejného osvětlení.

Opačný názor na věc má zastupitel pro městský obvod Severní Terasa Radim Litterbach (ODS). „Objezdy jsou naprosto zbytečné. Zapotřebí by bylo vylepšit bezpečnost na křižovatce ulic Stříbrnická a Malátova, tam jsou dopravní nehody neustále,“ říká. Tvrdí, že jeho snaha vybudovat zde kruhový objezd zatím byla neúspěšná.

Autor: Ondřej Kůs

25.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 20
SDÍLEJ:
Bourání šaten na hřišti v Mojžíři.
7

FOTO: Šatny fotbalistů jdou k zemi, dostanou nové za 9,6 milionu

Štola Lehnschafter v Mikulově
7

Štola v Mikulově láká na Hornický den

Na boj se žloutenkou vyčlenili ústečtí radní skoro čtvrt milionu korun

Ústí nad Labem - O příspěvku 5 tisíc korun pro každou základní či mateřskou školu i Dům dětí a mládeže rozhodla rada města.

Dealera heroinu dopadla policie v centru Ústí

Ústí nad Labem – Ústečtí kriminalisté dopadli přímo v centru Ústí dealera heroinu. Hrozí mu až pět let vězení.

ANKETA: Zavedli byste přímou volbu starostů?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky.

Chabařovice ukázaly Děčínu svou kvalitu

Chabařovice – Po bodovém zisku proti Mělníku je čekal asi největší favorit druhé ligy. Děčínské volejbalistky v Chabařovicích vyloženě nepropadly, přesto domů odjely bez jediného setu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení