Výsledek tiché čistky uvnitř ústecké ODS. I takhle nějak by se daly popsat návrhy kandidátek do komunálních voleb.

Chybí v nich například dosavadní starostové Střekova, Neštěmic, Severní Terasy, ale hlavně i primátor Jan Kubata (Deník informoval již v úterý).

Podle politologů zřejmě proces očisty ODS, který strana vyhlásila na svém kongresu, alespoň někteří berou vážně.

„Jde o to, zda to bude dostatečné,“ myslí si politolog Zdeněk Zbořil. „Otázkou je, zda to bude obecný trend, nebo zda je situace na severu už tak neudržitelná, že se jich museli zbavit ve snaze přežít.“

Sami odmítnutí své spolustraníky za toto rozhodnutí nekritizují. „Co budu dělat dál, zatím neprozradím,“ odpověděl ústecký primátor Jan Kubata. „Co se týká mého odchodu, to není žádné překvapení, už jednou jsem ho ohlásil. Nejsem ani náhradník.“ reagoval nejprve.

„Kandidátka je postavena velmi dobře a bude to dobrá kandidátka, pokud ji členská základna podpoří,“ dodal Kubata. Dál už nechtěl návrhy komentovat s tím, že primárky budou až večer a že by to tedy bylo od něj nekorektní.

Podle Zbořila se tato situace liší kraj od kraje a okres od okresu.

„Osobně to vidím jako pokus o reformu partaje. Na druhou stranu je toto očistné rozhodnutí může odříznout nejen od finančně silných skupin, ale také od peněz, jež by místní ODS mohla postrádat při financování své předvolební kampaně,“ dodal k tomu politolog Zbořil.

Velkým překvapením bylo pro mnohé odmítnutí kandidatury všech současných starostů obvodů. Kandidovat nebude ani Vlastimil Žáček, stávající střekovský starosta.

„Je to naprosto jednoduché, žádné vnitrostranické půtky, nebo snad závist spolustraníků v tom nehledejte,“ odmítl hned zkraje jakékoliv spekulace o vnitřním boji a čistkách uvnitř střekovské organizace občanských demokratů.

Starosta Žáček prý odchází z rodinných důvodů.

„Je to jednoduché. Mám dvě malé děti a chci si je užít, dokud jsou malé a nejvíc mě potřebují. V minulosti se mi přemíra práce vymstila a ztroskotalo manželství. Já si to rozhodně nechci zopakovat,“ dodal své důvody Žáček. Dál se zatím hodlá věnovat pouze své restauraci. Jméno toho, kdo by ho měl nahradit, ale prozradit nechtěl.

Naopak, vůbec návrhy kandidátek komentovat neměla zájem neštěmická starostka Liana Wagnerová. Právě její obvod patří politicky k těm nejrozháranějším. „Jakékoliv spekulace o neštěmické kandidátce jsou zcela předčasné. Rozhodne se dnes na primárkách,“ řekla pouze.

Naopak, překvapením zcela očekávaným je umístění Jana Tvrdíka na čelním místě návrhu kandidátky centrálního městského obvodu.

„Jsem potěšen, že mi to nabídli a musím za to hodně poděkovat. Samozřejmě záleží na sněmu volitelů, bez něj jedničkou nebudu.“

Tento postup, sice tichý, ale razantní, se zřejmě ODS může vyplatit. Například na webu Ústeckého deníku se pod článkem o návrhu kandidátek objevil krátký a zcela výmluvný komentář jistého Thomase. „Huráááá, huráááá, hurááááááááá, jupí, jupí, jou, jou!“