Řekne–li se Karel Hynek Mácha, pak nám automaticky naskočí jeho nejslavnější báseň – Máj.

Pozornějším studentům se z hlavy vynoří možná vzpomínka na Lori, jeho nešťastnou milenku, a v anketních odpovědích by snad mohlo zaznít i jméno Máchova jezera. (Mimochodem, takto pojmenoval známou vodní plochu tatínek režiséra Miloše Formana, úspěšný podnikatel, který si na břehu pořídil jeden z prvních penzionů).

Bezděz byl inspirací pro slavný Máj

Karel Hynek Mácha byl nepokojná duše a inspiraci hledal mimo jiné také na osamělých poutích. Ta nejslavnější vedla pěšky do Itálie. Jeho častým cílem byly ale i romantické zříceniny českých hradů, které ho v mnohém inspirovaly.

Snad nejznámější hrad spojený s básníkovým jménem - Bezděz– si Mácha zamiloval již při své první návštěvě 1. srpna 1832.

Velkolepá vyhlídka do kraje a kouzlo hradu na něj zapůsobily tak silně, že své dojmy obratem zpracoval v povídce Večer na Bezdězu.

Hrad pro něj symbolizoval tajemno a nadpřirozeno a okolní kraj ovlivnil nejen Máchův život, ale především celé jeho dílo. Při jedné z mnoha návštěv zdejšího kraje vyslechl v jedné z hospod padesát let starý příběh o hrůzostrašné otcovraždě, který se stal námětem jeho nejslavnějšího díla Máj.

Karel Hynek Mácha, básník a výtvarník

Poutě po dávných památkách inspirovaly Máchu ovšem i k výtvarné tvorbě. „Z jeho cest vzniklo několik kreseb. Na jedné z nich je i Valdštejn,“ připomněl kastelán hradu Ladislav Koucký.

Básníka zajímala také pohnutá historie hradu. V létě roku 1836 tu básník stál dokonce modelem k obrazu, který je ve zdejší kapli k vidění dodnes.
Valdštejnský kastelán také upozornil na zajímavou soutěž, kterou u příležitosti Máchova dvoustého výročí narození vyhlásilo pražské obchodní centrum DBK Budějovická.

Valdštejn, Trosky, Houska a ostatní

„Snažíme se podporovat kulturu a touto akcí jsme chtěli připomenout Máchovu osobnost a zároveň přiblížit jeho odkaz současné generaci,“ poznamenal ředitel centra Miroslav Velfl.

Vydali proto limitovanou edici pohlednic s Máchovými kresbami. Je na ní nejen zmiňovaný Valdštejn, ale i další hrady středních a severovýchodních Čech – Trosky, Kost, Valečov, Bezděz, Kokořín, Houska či Pecka.

Některé z nich básník navštívil se svým přítelem, malířem Eduardem Hindlem, v rámci své Krkonošské cesty.

„Bylo v plánu, že hned zrána staneme před zříceninou hradu Valečov, potom se vydáme přes Kněžmost na Kost, Trosky a naposledy Hrubou Skálu, kde přenocujeme,“ píše Mácha ve svém cestovním deníku.

Unikátní soubor doplňují kresby Karlštejnu, Okoře, Křivoklátu, Točníku a hradu Žebrák a Konopiště.

„Chtěli jsme tím Pražanům nejen připomenout výročí básníka, ale také ukázat, že české hrady, to není jen Karlštejn, ale i řada krásných památek na sever od Prahy,“ doplnila mluvčí centra Klára Dvořáková.

Výzva nejen pro sběratele pohledů

Na každém z hradů, které autor Máje navštívil, dostanete ke vstupence zdarma unikátní pohlednici s Máchovou kresbou, a navíc se můžete prostřednictvím stránek www.khm2010.cz zapojit do soutěže s názvem Zemi krásnou, zemi milovanou a vyhrát víkend v Benátkách.

V sekci Mácha dnes, která má neuvěřitelnou popularitu, najdete mimo jiné i příspěvek romského hudebníka Vojty Lavičky na téma Mácha – Rom či překlad Máje pro současnou „facebookovou“ generaci.

Kromě toho se na stránkách dozvíte zajímavosti i užitečné informace o každé z památek.

„Jsme moc rádi, je to pro nás propagace, která pomůže zvýšit návštěvnost,“ potvrdil valdštejnský kastelán Ladislav Koucký.