Jak se líčí a oblékají ústecké ženy? Jsou něčím zvláštní oproti zahraničí, nebo třeba Praze?
Já ani nevím. Moc po Ústí nechodím. Na kulturních akcích se to hodně zlepšilo. Na ulici mě stále zarážejí na ženách krátká tílka a vystrčené špíčky. V Praze chodí lidé lépe oblékaní, mají více peněz a více možností.

A líčení? Dělají Ústečanky nějaké chyby?
Ony než aby udělaly chybu, raději se nelíčí vůbec. Jednou si pořídí špatnou barvu makeupu a od té doby se ho bojí.

To asi také není dobrá varianta, že?
Není. Dnešní dobré makeu-py mají hlavně chránící funkci před UV zářením a nečistotami ve vzduchu. I muži by měli používat krémy s ochranným faktorem.

A jak se oblékají ústečtí politici a političky?
To bych nerada hodnotila.

Tak například pan Kubata a Gandalovič?
Oba pánové mají styl.

A co paní Kailová nebo Vaňhová?

Je to velice osobní záležitost, nevídám je, nemohu tedy soudit.

Jsou v Ústí nějaké firmy, které hodně dbají na image a vzhled svých zaměstnanců?

Neznám žádné. Co se týká bank, tam se to trochu zlepšilo. Ještě před pár lety to bylo u děvčat na přepážce smutné. Ale nejvíce smutné je oblečení zaměstnanců na poště. Nosí takové silonové oblečení, které jsem si myslela, že už se nevyrábí. Je mi jich tam líto, to oblečení se nehodí na celodenní nošení.

Dana Berounská


Kde jste se poznala s vaším manželem, známým fotografem Petrem Berounským?
Poznali jsme se přes Pavlínu Babůrkovou. On chtěl, abych ji připravila na miss. Bylo to pár let po revoluci.

Přišel a vy jste si hned řekla: To je on!?
Ne, zdál se mi hodně namyšlený a nesympatický. Nevím, kdy se to zlomilo, najednou to přišlo.

Už vás někdy nafotil?
Když jsem byla mladší, tak ano. Nyní už mi to vadí a nenechám se.

Nežárlíte, když fotí váš manžel odhalené modelky?
Vůbec ne. Když jsou odhalené, tak se i ony někdy stydí a jsou rády, když jsem i já u toho. U některých naopak vycítím, že by tam chtěly být samy. Když se fotí páry, tak tam nejsem, to je intimní záležitost.

Vy jste se nechala někdy vyfotografovat nahá?
Ano.

Pro pánský časopis?
Jen pro manžela. Máme takovou sérii od mých devatenácti let. Pózuji nahá vestoje v přírodě. Máme fotku z mých devatenácti let, pak jako těhotná, s ročním miminkem, pak je dceři pět let. Původně jsme chtěli mít snímek každý rok na stejném místě se stejnou pózou. Jenže my si vždy vzpomeneme v zimě. Je to na jednom místě u potoka, kde jsou břízy. Letos opět půjdeme, ale už bych tu sérii raději ukončila.

To říkáte určitě každý rok.
To je pravda (smích). Je to zajímavé si pak ty fotky prohlížet, jak se člověk mění.

Co všechno vlastně děláte?
Mám malou modelingovou agenturu a také dodávám hostesky na různé akce. Zajišťuji též módní přehlídky. Můj druhý obor je, že dělám vizážistku. Ale úplně nejraději líčím. Na začátku roku jsem dostala od zahraniční společnosti nabídku spolupracovat jako školitelka pěstící a dekorativní kosmetiky.

Kde jste se naučila líčit?
Vystudovala jsem oděvní průmyslovou školu v Liberci, kde jsem začala s modelingem. Jelikož jsme své návrhy i předváděli, tak k tomu patřilo i líčení. Tam jsem začala s líčením. Potom jsem absolvovala spoustu vzdělávacích kurzů, ale nejvíce mi pomohla praxe.

O co je u vás největší zájem ze strany klientů?
Je to půl na půl. V červnu jsem měla hodně společenských akcí a nyní je zase velký zájem o líčení nevěst.

Jaká je konkurence v této branži?
Veliká. I tady v Ústí. Ale zatím ji neřeším, protože jsem nedospěla do stavu, že bych začala pociťovat nedostatek práce. Mám výhodu, že si mě klienti mezi sebou doporučují. Ale uvidíme, jak se odrazí krize i u mě.

Postihla tedy nějak vaše podnikání ekonomická krize? Dělá se méně rautů, slavností a podobně?
Určitě, co se týká agenturní činnosti, tak je asi o polovinu méně práce. Pořádá se méně oslav, firmy toho nechtějí tolik a šetří se.

Jak se shánějí hostesky?
Oslovují mě samy. Mám jich v databázi asi dvě stovky. Když mě osloví svým vzhledem, pozvu je na schůzku a když jsou kultivované, zajímavé a komunikativní, dám si je do databáze a spolupracujeme spolu.

Je jich hodně z Ústí?
Ano, většinou to jsou místní vysokoškolačky.

Kolik let je v průměru vašim hosteskám a modelkám?
Je to různé, já raději pracuji už s vyspělejšími slečnami, což je nad sedmnáct let. Myslím si, že mám nejkrásnější hostesky v Ústí. U modelek to záleží na klientech. Nyní jsme fotili oblečení a tam chtěli starší ženy kolem třiceti let. Po mužích je poptávka velká nad třicet let. Ale těch je zrovna nedostatek.

Muži nechtějí do modelingu?
Mladých mužů mám mnoho, ale těch nejžádanějších, nad třicet let, je málo.

Čím to je?
Mají své rodiny, firmy, nebo jsou zaneprázdnění a nemají čas. Někteří se stydí.

A o ženy nad třicet let už není ani zájem, je to tak?
Ani ne. V dnešní době ženy nad třicet let vypadají skoro stejně jako v pětadvaceti. Dokud se nepodíváte do občanky, tak to nepoznáte.

A chce někdo i tlusté modelky?
Jednou jsme měli požadavek na prádlo pro plnoštíhlé. Tehdy jsem těžko sháněla silnější modelku, která se ještě svlékne.

Jakou nejzajímavější zakázku jste dělala?
Byla jsem s divadelním představením po Jižní Americe. Bylo to v německé produkci a hodně herců bylo z Ústí. Já tam byla jako kostymérka. Hráli jsme v Chile, Uruguayi, Brazílii, ale nejvíce se mi líbilo v Argentině.

Koho nejznámějšího zastupujete? Modelku Vlaďku Erbovou?
Nezastupuji modelky tzv. výhradním zastoupením, jen když Vlaďka potřebuje pomoc se smlouvami. Ale ona dělá modeling od patnácti let a dokáže si sama poradit.

Jaké má momentálně kšefty? Je na výsluní?
Nyní je již pár let nahoře a stále stoupá, začíná být jako víno. Je krásná, je to živel a díky oholené hlavě je jiná než ostatní.

Máte nějaké hostesky s oholenou hlavou?
Nemám, klienti chtějí spíše dlouhovlasé dávky. Dohola jsme měli jen jednu modelku, ale nebyl o ni zájem.

Prý jste učila chodit miss Pavlínu Babůrkovou po molu, je to tak?
Ano. Dnes už to nedělám, nemám na to čas. Jsem raději, když už dělám s vychozenými modelkami.
Berounská: Taky jsem byla dohola

S Danou Berounskou jsme si dali sraz v ateliéru jejího manžela, fotografa Petra Berounského. Kde i on líčí své klientky. Ta jména se mi tak pomotala, že když jsem ji posílal rozhovor k autorizaci, pojmenoval jsem ho jako Petra Berounská. Ona to taktně přešla bez povšimnutí a vrátila mi ho přejmenovaný na Dana Berounská. Tímto se jí také omlouvám.

Když vyprávěla, jak se seznámila se svým mužem, on raději z místnosti odešel. „Kolik let jsme od sebe? Dvanáct let,“ rychle spočítala. „Vlastně ne, jsme o čtrnáct let,“ usmála se a dodala: „Já to neřešila, ale okolí to v té době řešilo hodně.“
První zaměstnání Dany Berounské bylo v obchodním domě Prior v Krásném Březně, kde měla na povel marketing a přehlídky. „Bylo tam malé molo a naše modelky měly 22 korun za přehlídku. Tenkrát tam začala i Pavlína Babůrková, ale byl problém, že nebylo co předvádět. Nebylo zboží,“ vyprávěla mi sympatická a příjemná vizážistka.

Pak začala navrhovat i oblečení, založila reklamní agenturu. „Navrhovala jsem například oblečení pro KB likér a koukala jsem, že ještě dnes jezdí řidiči v těchto kombinézách,“ vzpomíná.
Být modelkou ji prý nijak nenaplňovalo.
Jeden čas byla také ostříhaná úplně nakrátko. „Když jsem byla mladá, nechala se Pavlína Babůrková ostříhat stejně jako já. Tak jsem se naštvala a nechala jsem se ostříhat dohola. Nosila jsem to asi pět let,“ smála se.

S kým zajímavým a známým jste spolupracovala?
Například se zpěvačkou Luckou Vondráčkovou nebo modelkou Monikou Žídkovou, což je krásná žena. A další missky. Úžasnou ženou byla i Liběna Hlinková.

Jak dlouho se líčíte vy sama?
Já když se chci doma nalíčit, zjistím, že mám vše v práci, takže si to půjčím od své dcery. Jinak se zvládnu nalíčit za pět minut cestou autem do práce.

To vás někdo vozí? Nebo to stíháte ještě při řízení?
Nevozí, řasenka se sice špatně nanáší, ale dá se to zvládnout.

Takže ty různé příhody, jak se ženy při řízení malují a pak způsobují zmatky v dopravě, jsou pravdivé. Vaší dceři je osmnáct let, takže už se asi také líčí, že?
V páté třídě si mě její učitelka zavolala a řekla mi, aby se dcera tolik nelíčila. Já si toho do té doby ani nevšimla. Potají si začala líčit oči. Pak toho nechala a začala s tím opět až v osmé třídě.

Nechá si od vás poradit?
Nenechá. Líčení není pro ni nic těžkého, dělá si to sama.