„Za celý měsíc nám dali výplatu jen 6 tisíc korun. Žádné úlevy a bonusy na děti se jim nechce proplácet. Přitom jsme podepisovali prohlášení na úlevy,“ žaloval dělník, který neuvedl své jméno. E–mail do redakce dorazil z adresy uda511@seznam.cz a byl plný hrubých pravopisných chyb.

Podle sdělení tohoto anonyma firma AVE neproplácí ani cestovní náhrady. Ačkoliv je prý dohodnuté provádění práce jen v Ústi, mají sezonní dělníky posílat i do jiných měst.

„Třeba jsme pracovali v Děčíně i Teplicích a nikoho to nezajímalo,“ pokračoval veřejně prospěšný pracovník. „Ve smlouvě také máme, že do týdne dostane každý pracovní obuv i montérky. Nic neplní. Já tam jsem už přes měsíc a nic. Je toho více, co AVE zapírá,“ dodal.

Společnost AVE Ústí nad Labem se proti obviněním ostře ohradila ústy svého mluvčího, Davida Kouby. „S tím nemůžeme souhlasit. Naopak jim poskytujeme vše, na co mají podle zákoníku práce nárok.“

E–mail s obviněními dorazil i na ústecký úřad práce. Marie Marková, právnička úřadu, k tomu vysvětlila, že pro AVE úřad zajistil výběrové řízení. „Ovšem prověřování pracovních podmínek, dodržování zákoníku práce a její bezpečnost je úkolem oblastního inspektorátu práce,“ řekla Marková.

Na ústecký oblastní inspektorát práce podle Jaromíra Jaroše tato stížnost ještě nedorazila. „Jakmile se tak stane, určitě celou věc prověříme,“ slíbil Jaroš.

S likvidací černých skládek, úklidem odpadků v zeleni a vybraných zastávek MHD pomáhá AVE na 50 nezaměstnaných od června, smlouvu mají do konce října.

Úřad práce na každého přispívá 10 tisíc korun měsíčně. Náklady i s povinnými odvody podle jednatele AVE Petra Hrdličky činí o 720 korun více, to doplácí AVE.

Z toho veřejně prospěšní pracovníci, jak tvrdí, dostávají 8 tisíc korun. A k tomu prý i ochranné pomůcky, stravenky a další benefity.

Hrdlička řekl, že je s nimi komplikovanější práce, než s kmenovými zaměstnanci, tým se neustále obměňuje, mají velkou fluktuaci, musí pořád za nimi někdo stát.

„Vybírali jsme ve dvou kolech ze 180 lidí a byli jsme rádi, že jsme těch 50 vůbec dali dohromady,“ dodal Hrdlička.

Společnost AVE ovšem musí čelit kritice i od obyvatel města. Ponejvíce na systém sečení trávy a nekvalitní úklid. V poslední době se to týkalo Severní Terasy, kde redaktoři Ústeckého deníku naměřili půlmetrovou trávu. AVE se ale brání, že si město častější sečení neobjednalo.

Zpracovali Janni Vorlíček a Jitka Hadašová