Střet zájmů. Tak vidí někteří angažování ředitele Krajské hygienické stanice (KHS) Josefa Trmala v obsluhování nového očkovacího centra, které se nachází v Ústecké poliklinice.

Konkuruje totiž státnímu Zdravotnímu ústavu, jež sídlí v areálu Masarykovy nemocnice na Severní Terase. „Pozastavil bych se nad tím, zda to nemůže být z pohledu vyššího mravního principu střet zájmů,“ sdělil k otevření konkurenční pobočky jeho zaměstnanec Vlastimil Král, vedoucí centra imunologie a mikrobiologie.

Domnívá se, že státní zaměstnanci mají omezení podnikat v oboru, který se bezprostředně dotýká jejich činnosti.

„Co dělám ve svém volném času, je má soukromá věc. O střet zájmu se nejedná, což mi potvrdil můj nadřízený, ministerstvo zdravotnictví,“ reagoval na tvrzení Trmal.

Král vnímá komerční očkovací centrum jako konkurenci. „Ve zdravotnictví se uvolňuje prostor pro volný trh. Klesá garance státního dohledu na očkování, je to tedy logický krok,“ řekl o tom. Otázkou ale podle něj zůstává, jaká bude kvalita služeb a ceny.

Otevírací doba nového očkovacího centra je každou středu a čtvrtek od 15:30 do 18:00. Trmal k tomu řekl, že se bude věnovat práci v centru po své pracovní době v KHS. Podle něj bude pro návštěvníky odpolední doba vhodnější, protože nebudou muset ve své práci hledat časové skuliny, aby se mohli nechat očkovat.

Proč právě Ústecká poliklinika? „Ústečané jsou na ni zvyklí. Nachází se navíc v centru,“ uvedla Dagmar Nebáznivá, která se vedle Trmala bude o služby centra starat. Podle ní se nechalo za jeden měsíc existence centra očkovat kolem 15 lidí.

Centrum nabízí očkování například proti hepatitidě A, klíšťové encefalitidě, rakovině děložního čípku nebo chřipce.

„Epidemiologická situace Ústeckého kraje je výrazně ovlivněna sociální skladbou obyvatel, pro niž je typická velká migrace. V kraji je také velký počet drogově závislých, kteří drogy aplikují injekčně,“ řekl Trmal. Podle něj z toho vyplývá zvýšené množství případů virové hepatitidy typu C.

Infikovaných přibývá

Rovněž přibývá infikovaných klíšťovou encefalitidou. Jediným zaručeným řešením je dle odborníků očkování. „V letech 1997 a 1998 se počet nakažených encefalitidou pohyboval v Ústeckém kraji kolem 34 případů, v roce 2006 se jednalo o 65 a v loňském roce o 52 případů,“ sdělil Trmal.

Ústečané by si měli dát pozor především u Neštěmic, Kozího vrchu nebo u Neznaboh. Na Děčínsku je epicentrum encefalitidy u obce Františkov nad Ploučnicí.

Nejohroženější věkovou skupinou jsou starší lidé, děti mají průběh nemoci mírný. Encefalitida probíhá ve dvou fázích: nejprve se projevují příznaky klasické chřipky, přičemž potíže po několika dnech samy odezní.

Po 1 až 2 týdnech však přichází druhá fáze, která začíná nástupem velmi silných bolestí hlavy a horečkami. V ní virus poškozuje centrální nervový systém. Asi na čtvrtině pacientů zanechá trvalé následky, jako obrny končetin, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace či spánku a deprese.

Očkování probíhá ve třech dávkách, každá dávka vakcíny včetně aplikace stojí v novém očkovacím centru 650 korun. Podle sestry ve Zdravotním ústavu zaplatí pacient za očkování proti encefalitidě o 50 korun méně.