Teploty přesahující třicet stupňů Celsia, horko v kancelářích. Na chodbách jenom o několik stupňů méně. V soudních síních a kancelářích, do kterých právě praží slunce, je doslova pekelné horko.

Zákaz otevírání oken

V nejhorší situaci jsou soudci a státní zástupci, kteří musí sedět při trestních jednáních v talárech. V nich je ještě větší horko. Z bezpečnostních důvodů nelze otevřít okna. Hrozilo by nebezpečí, že souzený zloduch, jenž je ve vazbě, by se rozhodl při jednání vyskočit z otevřeného okna a zmizet.

Pomohou větráky

Taková je v dnešních horkých dnech situace na ústeckém krajském soudu. A nebude lépe, dokud se neochladí. Jediné, co může lidem v kancelářích relativně pomoci, jsou větráky. Instalace klimatizačních jednotek do soudních síní, a případně v kancelářích, nehrozí.

„Budova soudu má již svoji životnost za sebou. Rozvody elektřiny kapacitně nejsou schopné zvládnout další elektrické spotřebiče,“ informovala mluvčí ústeckého krajského soudu Irena Jeřábková.

Rozvody jsou chatrné

„Musíme být rádi, že dosud zvládají zásobovat elektřinou počítačovou síť. Počítače v době, kdy byla budova, tedy i elektroinstalace, projektována, nebyly. Proto kapacita elektrické sítě v budově je vytížena na maximum,“ upřesnila Ústeckému deníku mluvčí ústeckého soudu Irena Jeřábková.

Na modernizaci elektroinstalace soudní budovy miliony korun správa krajského soudu nesežene, přitom výstavba nového justičního areálu, který má vzniknout na Bukově, je stále ještě ve hvězdách. Stát nemá peníze. Nová vláda, která se právě ujala moci, těžko najde peníze, když se bude snažit šetřit na všem a na všech.

Naposledy okna…

„Budovu se snažíme udržet v provozuschopném stavu pomocí dílčích rekonstrukcí toho, co je na konci živnosti. Poslední nutnou investicí byla výměna oken,“ dodala Irena Jeřábková.