Letošní rok je pro ústeckou zoo ve znamení dvojitého úspěchu – 5. a 6. července došlo k porodům dvou mláďat zatím neznámého pohlaví.

Stejně jako evropští jeleni, tak i tento druh svá mláďata odkládá na klidném místě a samice se k nim několikrát denně vrací na kojení, takže malí koloušci jsou dosud skryti zrakům návštěvníků.

„Počátky chovu jelenů bělohubých v ústecké zoo se datují k roku 2000, kdy přišla první zvířata z Tierparku Berlin, později i ze Zoo Rotterdam. První odchov se podařil v roce 2003, kdy se narodila samička Sára. Od té doby se zoo může pochlubit devíti úspěšnými odchovy. Co do počtu zvířat je ústecká zoo momentálně se svými jedenácti zvířaty druhým největším chovatelem na našem kontinentu, hned po Tierparku Berlin,“ uvedla Věra Vrabcová z oddělení propagace ústecké zoo.

Jelen bělohubý je jedním z 51 druhů jelenů, který své jméno dostal dle bílého okruží okolo nozder a tlamy. Typické jsou také bílé skvrny na bázi uší. Jeho domovem je pouze Tibetská náhorní plošina, kde žije v horských oblastech ve výškách až 5 000 m n. m. To, že se do evropských zoo první zvířata dostala až v roce 1986, jen dokresluje jeho výjimečnost a vzácnost.

Zoologická zahrada v Ústí nad Labem se tento rok může pochlubit již desítkami mláďat. Naposledy to byly zoborožci vrásčití.

„Celý odchov letos začal v okamžiku, kdy se samice zazdila v hnízdní dutině směsí měkkého ovoce, vařených brambor, slin a pilin a nechala si jen úzký otvor pro krmení a na vyměšování,“ uvedla Věra Vrabcová, vedoucí oddělení propagace ústecké zoo.

Ústečané jsou na úspěchy zoologické zahrady náležitě pyšní. „Jsem rád, že naše zoo je díky podobným odchovům mláďat známá i mimo Českou republiku. Do zahrady chodívám se synem přibližně jednou za půl roku se podívat a vždycky nás překvapí něčím novým,“ uvedl Vlastimil Horáček. Jak dodal, byl by ochoten za takovou prestiž platit i větší vstupné.