Rekonstrukce bloků C a D ústeckého domu kultury skončila. V současnosti ještě dodavatelská firma Ravel odstraňuje vady a nedodělky a technici zkouší požární zabezpečení.

„Stavební úřad by měl objekt zkolaudovat 2. srpna,“ informovala Ivana Solničková z ústeckého magistrátu. Poté se sem již bude moci začít stěhovat dům dětí a mládeže (DDM), pro nějž město nechalo tyto prostory upravit.

„Počítáme, že v průhěhu srpna se nastěhujeme. A v druhé polovině září zahájíme provoz v novém sídle,“ řekl ředitel DDM Jan Eichler. To původní, vila v Churchillově ulici, už 2 300 dětem, mladým, ale i dospělým, kteří sem docházejí, prostorově nestačilo. A hlavně, nebyly tu pro ně vyhovující podmínky, hygienici už několik let hrozili, že jim budovu zavřou.

„Ústecké děti dostanou opravdou pěkný dárek k zahájení nového školního roku,“ řekl po včerejší obhlídce zrekonstruovaných prostor v kulturním domě náměstek primátora Jan Řeřicha.

Vyzdvihl například upravený divadelní sál s kompletním ozvučením a světelnou technikou. A také se sedačkami z modrého sametu. „Pro dramatický kroužek bude ideální. Navíc si jeho pronájmem dům dětí a mládeže bude moci vylepšovat svoji finanční situaci,“ řekl Řeřicha.

Čtěte také…
- Děti se mohou těšit na září (10.6.2010)

Komfort nejen nových prostor, ale i jejich vybavení je podle něj na neporovnatelně vyšší úrovni než ve staré vile.

Kvůli rekonstrukci kulturáku musela opustit svoje prostory Gallerie Emila Filly. A už se do nich nevrátí. Také ony budou podle Solničkové sloužit dětem.

„Se zástupci Fillovy galerie se domlouváme na jiném řešení. Pokud to bude finančně možné, upravíme jim galerii v části A, kterou začneme rekonstruovat nyní. Už se sešli s projektantem a prohlédli si to. Nové působiště by pro ně bylo i výhodnější, s přímým vstupem zvenku. Tady byli ve třetím poschodí a závislí na provozu celého kulturního domu,“ vysvětlil Řeřicha.

ČÍSLO DNE: 170
Tolik milionů korun stála rekonstrukce boční a zadní části domu kultury.
Většinu nákladů, 92,5 procenta, město uhradí z evropské a státní dotace.

Někteří Ústečané kritizují, že město neprozřetelně zlikvidovalo bezpečný přístup k domu kultury, nadchod nad Velkou Hradební ulicí. „Je hodně frekventovaná, i dospělí mají problém ji přecházet. A když se tady teď bude pohybovat tolik dětí, tak to nechci ani vidět. Zrušit nadchod bylo hodně krátkozraké,“ je přesvědčen třeba Zdeněk Roudný.

Řeřicha si to nemyslí. „Přechod před domem kultury je bezpečný, s ostrůvkem. A pokud uvidíme, že to bude třeba, ze začátku asi určitě, tak bude dětem pomáhat přecházet vozovku strážník,“ řekl. Navíc podle něj řada rodičů děti do DDM a i z něj vozí auty. Pro ně město do budoucna slibuje vybudovat v Bělehradské ulici malé parkoviště.