Dnešní „cátníci“, kteří už jako velmi mladí propadli kouzlu horolezectví, coby děti takovou možnost neměli.

Tedy možnost zkoušet své dovednosti k tomuto sportu v teple pod střechou. Tak jako školáci v Lezeckém centru YMCA v Drážďanské ulici v Ústí nad Labem. Ti tady budou mít až do konce letních prázdnin dveře otevřené, aniž by museli utrácet korunky…

…a dvojkaři zaplatí polovic

Ústecká YMCA (Young Men´s Christian Association – Křesťanské sdružení mladých lidí) zve děti a mládež po celou dobu prázdnin ke sportu a zábavě v Lezeckém centru a Internetové kavárně, kam mohou děti přijít i s rodiči. Ale přidává zajímavý bonus.

Ti, co měli na vysvědčení samé jedničky, mají lezení na jednu hodinu zdarma i s instruktorem, ostatní děti do průměru známek 2,0 mohou využít 50% slevu na lezení na stěně i s instruktorem.

„V Lezeckém centru na ně čekají i další zábavné aktivity, například lezení na boulderu bez jištění, stolní fotbal, tenis, šipky a počítačové hry nebo promítání filmů,“ přidává manažer Lezeckého centra YMCA Pavel Hušek mladší.

„Akce potrvá do 31. srpna a centrum je otevřené celé prázdniny od úterý do pátku od 15 do 20 hodin, o sobotách, nedělích a v pondělí pak na objednávku, stačí zavolat nebo poslat e-mail: stena@ymca.cz alespoň 24 hodin předem a zájemcům o lezení rádi otevřeme,“ informuje Pavel Hušek mladší.

Lezecké centrum v ústecké čtvrti Krásné Březno bylo otevřeno na podzim 2007 a první lezci se na stěnu naostro pustili na jaře 2008. Zařízení, v širokém okolí jediné takové, je tudíž poměrně mladé. Za tu dobu si ovšem podle slov jeho manažera už přitáhlo množství těch, kdo si umělou stěnu oblíbili. A zájem o ni rok od roku roste.

Letos tři, příští rok už čtyři kroužky

Loni tu uspořádali pro lezení chtivé děti Miniakademii. Hodně jich potom chtělo chodit pravidelně, a tak na podzim začaly svou činnost pod vedením trojice instruktorů hned tři kroužky lezení. Ty jsou určeny klukům a holkám od 5 do 14 let. „V jednom je 8 až 10 dětí. Už teď je zřejmé, že příští rok kvůli velkému zájmu otevřeme kroužky čtyři,“ oznamuje Pavel Hušek mladší.

Jak je to s motivací? Děti získávaly za školní známky body, které mohly proměnit za „peníze – ymkáče“. V červnu je čekaly závěrečné zkoušky: za jedničkou byl zlatý, za dvojku stříbrný a trojku bronzový certifikát.

A co ostatní? Pro začátečníky je tu lezení na laně jednu středu v měsíci. Sympatická je hodina zdarma pro děti z nízkoprahového klubu Orion každý čtvrtek od 14 do 15 hodin, hodinu před otevřením.